Odbudowa Ukrainy

Architektura Wyzwań – relacja z konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy

2023-08-16 10:44

Na początku lipca w zabytkowych wnętrzach Pałacu na Wodzie w Parku Łazienkowskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie zrealizowanego przez studentów Pawilonu Wolności, a także wykład światowej sławy architekta Shigeru Bana.

Trzydniowe wydarzenie architektoniczno-naukowe, poświęcone odbudowie Ukrainy, rozpoczęło się 1 lipca 2023 roku otwarciem pawilonu Pokój na świecie – wolna Ukraina. Drewnianą konstrukcję zaprojektowano w ramach zajęć studenckich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (specjalność: A3 Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia w Zakładzie Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego). Ażurowa altana powstała za Ermitażem w Łazienkach Królewskich od strony ulicy Agrykola i będzie dostępna do końca września br. Inicjatorką jej realizacji była prof. Anna Maria Wierzbicka, kierowniczka ZPAU, a wsparcia przy projektowaniu i budowie udzieliło grono nauczycieli akademickich PW, w tym architekci Maciej Kaufman, Szymon Kalata, Ewelina Gawell i Paweł Trębacz, architektka krajobrazu Kinga Zinowiec-Cieplik czy inż. Mariusz Wrona.

Po inauguracji instalacji i towarzyszącej jej wystawy plenerowej w Teatrze Stanisławowskim architekt japońskiego pochodzenia Shigeru Ban, znany z konstrukcji papierowych i drewnianych, wygłosił wykład pt. Balancing Architectural Works and Social Contributions. Dotyczył on m.in.projektów muzeów na różnych kontynentach zrealizowanych dzięki wygranej w konkursach, ale także innych dzieł architekta od lat zaangażowanego w pomoc humanitarną. Jako uczestnik okrągłego stołu w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu podjął inicjatywę wspierania uchodźców z Ukrainy, także na terenie Polski, przez budowę przegród zapewniających prywatność w wieloosobowych tymczasowych miejscach schronienia (paper partition system). Następnie ze współpracownikami z Wrocławia przygotował projekt tymczasowego pawilonu kultury, który zbudowano w okolicach Lwowa dla przesiedlonej z terenów objętych działaniami wojennymi społeczności.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zorganizowana w budynku Starej Oranżerii, prezentująca prace studenckie dotyczące modułowych pawilonów mieszkalnych dla uchodźców. Zostały one wykonane na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w ramach projektu ProModSe, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Wystawa ProModSe

i

Autor: Joanna Koszewska

3 i 4 lipca w zabytkowych wnętrzach Pałacu na Wodzie w Parku Łazienkowskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy. Kraj objęty działaniami wojennymi już teraz, przy wsparciu środowiska naukowo-gospodarczego z innych państw, prowadzi działania na rzecz odbudowy zniszczonych w wyniku rosyjskiej napaści obiektów.

W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości z Ukrainy, reprezentujących instytucje akademickie i przedstawicieli władz samorządowych (np. naczelny architekt Lwowa). Oprócz naukowców i władz lokalnych wystąpienia mieli również działacze organizacji pozarządowych, skupiających się na działaniach wokół odbudowy zniszczonej architektury i zapewnienia domów uchodzącej przed atakami ludności. Prezentacje dotyczyły tematyki legislacji, monitorowania skali zniszczeń, opracowania długoterminowej strategii odbudowy i niesienia pomocy ofiarom wojny. W dyskusjach pojawił się wątek korzystania z dobrych praktyk (w tym z odbudowy Warszawy) w rekonstrukcji kraju i zapobiegania korupcji. Ze strony polskiej wystąpili m.in. stołeczny konserwator zabytków, przedstawiciele NID, środowisk akademickich z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia i innych miast oraz goście z zagranicy. Walorem spotkania była wymiana doświadczeń nt. odbudowy nie tylko teoretyków, lecz także działaczy zaangażowanych w niesienie bezpośredniej pomocy osobom poszkodowanym działaniami wojennymi na Ukrainie.

Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pawilon Wolności

i

Autor: Joanna Koszewska