prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach" />
Architektura MuratorWydarzeniaArchiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink

Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink

Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł.

prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach

Archiwum Przyszłości – od Stefana Müllera i Rema Koolhaasa do Danieli Arias Laurino i Anny Marii Fink
Traumnovelle, Escape, kolaż, 2019

W 1973 roku wrocławski architekt Stefan Müller zaczął tworzyć Terrę-X – rewolucyjną koncepcję budowy nowego, totalnego świata. Scenariusz zakładał, że powinniśmy Ziemię opuścić, wynosząc Strefę życia na otaczającą planetę wielofunkcyjną kratownicę. Natomiast na globie, odwiedzanym jedynie w poszukiwaniu relaksu, prym miała wieść przyroda. Tak powstał cykl wystaw i dyskusji, będących platformą wymiany myśli o przyszłości cywilizacji. Ostatecznie odbyły się dwie międzynarodowe ekspozycje: Terra 1 w 1975 oraz Terra 2 w 1981 roku, obie w Muzeum Architektury. Obecna wystawa prezentuje 10 propozycji wybranych z archiwum Terry 1 (1975) oraz opracowanych współcześnie przez architektów i artystów działających w ramach europejskiego programu Future Architecture Platform. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o przyszłości i budowania wizji jutra.

Wystawa „Terra X [- ∞]. Archiwum przyszłości”
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy:
do 2 lutego 2020
Kuratorzy:
Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
Międzywojenny modernizm Europy Środkowo-Wschodniej: sympozjum we Wrocławiu Z początkiem września dobiega końca wystawa poświęcona międzywojennej architekturze Kowna. Z tej okazji w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się sympozjum z udziałem badaczy z Litwy, Czech i Polski. Dyskusję na temat modernistycznego dziedzictwa naszego regionu poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.