prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach" />
Architektura MuratorWydarzeniaArchiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink

Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink

Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł.

prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach

Archiwum Przyszłości – od Stefana Müllera i Rema Koolhaasa do Danieli Arias Laurino i Anny Marii Fink
Traumnovelle, Escape, kolaż, 2019

W 1973 roku wrocławski architekt Stefan Müller zaczął tworzyć Terrę-X – rewolucyjną koncepcję budowy nowego, totalnego świata. Scenariusz zakładał, że powinniśmy Ziemię opuścić, wynosząc Strefę życia na otaczającą planetę wielofunkcyjną kratownicę. Natomiast na globie, odwiedzanym jedynie w poszukiwaniu relaksu, prym miała wieść przyroda. Tak powstał cykl wystaw i dyskusji, będących platformą wymiany myśli o przyszłości cywilizacji. Ostatecznie odbyły się dwie międzynarodowe ekspozycje: Terra 1 w 1975 oraz Terra 2 w 1981 roku, obie w Muzeum Architektury. Obecna wystawa prezentuje 10 propozycji wybranych z archiwum Terry 1 (1975) oraz opracowanych współcześnie przez architektów i artystów działających w ramach europejskiego programu Future Architecture Platform. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o przyszłości i budowania wizji jutra.

Wystawa „Terra X [- ∞]. Archiwum przyszłości”
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy:
do 2 lutego 2020
Kuratorzy:
Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda

Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
Międzywojenny modernizm Europy Środkowo-Wschodniej: sympozjum we Wrocławiu Z początkiem września dobiega końca wystawa poświęcona międzywojennej architekturze Kowna. Z tej okazji w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się sympozjum z udziałem badaczy z Litwy, Czech i Polski. Dyskusję na temat modernistycznego dziedzictwa naszego regionu poprowadzi profesor Małgorzata Omilanowska.
Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę Po raz kolejny na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu pojawi się plenerowa instalacja, pełniąca funkcję miejsca spotkań i wypoczynku, ale uzupełniająca też program instytucji. Za projekt obiektu odpowiadają Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Marta Mnich.