Rozbiórka Atrium International

Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy zniknął z przestrzeni miasta

2023-07-12 13:21

Zakończyła się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.

Budynek Atrium International w Warszawie oddano do użytku w 1995 roku. Obiekt współtworzący nową pierzeję al. Jana Pawła II zaprojektowało Biuro Kazimierski i Ryba. W pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze czytelnicy „Architektury-murator” i „Życia Warszawy” uznali biurowiec za najlepszą realizację lat 1989-1995, przyznając mu tytuł Ulubieńca Warszawy. Po niemal trzech dekadach Atrium International odszedł do przeszłości. Dzisiejszy właściciel gmachu, STRABAG Real Estate, zakończył właśnie rozbiórkę. W jego miejscu firma planuje realizację zespołu Upper One według projektu śląskiej pracowni medusa group i studia MHM architects z Wiednia. Nowy kompleks będzie się składać z 34-kondygnacyjnego wysokościowca o przeznaczeniu biurowym i 17-kondygnacyjnego hotelu.

Jak zapowiada inwestor, część elementów wystroju wnętrza Atrium zostanie wykorzystana w Upper One. Marmur odzyskany z części wspólnych pojawi się na posadzkach w głównym lobby i we wszystkich holach windowych. Zachowana zostanie także rampa wraz z częścią garażu. Dążąc do jak najlepszego, ponownego wykorzystania wyposażenia nieczynnego biurowca, STRABAG Real Estate przekazał sprzęty kuchenne Fundacji Serce Warszawy pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo część przedmiotów została oddana do Ośrodka Pomocy Społecznej Bemowo i wykorzystana w jednostkach wchodzących w strukturę OPS, między innymi w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów i Ośrodku Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych – czytamy w informacji prasowej.

Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki

i

Autor: Archiwum Architektury Biurowiec Atrium International w Warszawie, proj. Biuro Kazimierski i Ryba; fot. STRABAG Real Estate

Rozbiórka budynku trwała siedem miesięcy. W tym czasie inwestor we współpracy z generalnym wykonawcą zdemontował i przekazał do recyklingu wszystkie możliwe elementy wykończeniowe oraz budowlane. Tylko do maja tego roku odzyskano i w całości przekazano do recyklingu 388 ton żelaza i stali, co odpowiada wadze około 259 samochodów osobowych o średniej masie 1,5 tony, a także 25 ton kabli i 20 ton drewna. Zebrano również 70 ton materiałów izolacyjnych, z czego ponad 30 proc. poddano przetworzeniu. Docelowo największym spodziewanym strumieniem recyrkulacji będzie gruz – betonowy i ceglany. Po rozbiórce części nadziemnej Atrium International została z niego wykonana platforma robocza. Z kolei po zakończeniu konstrukcji podziemia, odpady te zostaną wywiezione z budowy i poddane recyklingowi. W sumie do odzysku lub ponownego użycia trafi 70% materiałów z wyburzonego biurowca, w tym okna, które posłużyły już przy odbudowie domów oraz mieszkań w Ukrainie – informuje biuro prasowe inwestora.

W kolejnych fazach zostanie rozebrana podziemna część budynku. Z kolei roboty związane z konstrukcją podziemia Upper One deweloper zaplanował na 2024 rok. Oddanie kompleksu do użytku, zgodnie z harmonogramem, nastąpi dwa lata później – w roku 2026.

Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki

i

Autor: Archiwum Architektury Autorzy Ulubieńca Warszawy 1989-1995 (od lewej): Andrzej Ryba, Tomasz Kazimierski, Derek Frazer; fot. archiwum redakcji