Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki

i

Autor: Archiwum Architektury Biurowiec Atrium International w Warszawie, proj. Biuro Kazimierski i Ryba; fot. STRABAG Real Estate

Warszawa

Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki

2023-01-18 15:53

Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.

Budynek Atrium International w Warszawie oddano do użytku w 1995 roku. Obiekt współtworzący nową pierzeję al. Jana Pawła II zaprojektowało Biuro Kazimierski i Ryba. W pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze czytelnicy „Architektury-murator” i „Życia Warszawy” uznali biurowiec za najlepszą realizację lat 1989-1995, przyznając mu tytuł Ulubieńca Warszawy. Po niemal trzech dekadach Atrium International odchodzi do przeszłości. Dzisiejszy właściciel gmachu, STRABAG Real Estate, rozpoczyna jego rozbiórkę. W jego miejscu firma planuje realizację zespołu Upper One według projektu śląskiej pracowni medusa group i studia MHM architects z Wiednia. Nowy kompleks będzie się składać z 34-kondygnacyjnego wysokościowca o przeznaczeniu biurowym i 17-kondygnacyjnego hotelu. Czytaj też: Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group |Jak zapowiada inwestor, część elementów wystroju wnętrza Atrium zostanie wykorzystana w  Upper One. Marmur odzyskany z części wspólnych pojawi się na posadzkach w głównym lobby i we wszystkich holach windowych. Zachowana zostanie także rampa wraz z częścią garażu. Dążąc do jak najlepszego, ponownego wykorzystania wyposażenia nieczynnego biurowca, STRABAG Real Estate przekazał sprzęty kuchenne Fundacji Serce Warszawy pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo część przedmiotów została oddana do Ośrodka Pomocy Społecznej Bemowo i wykorzystana w jednostkach wchodzących w strukturę OPS, między innymi w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów i Ośrodku Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych – czytamy w informacji prasowej.

Wyposażenie inwestycji zasiliło także jeden z punktów pobytowych dla uchodźców na terenie Warszawy. Warto dodać, że przed przekazaniem budynku generalnemu wykonawcy biurowiec pełnił funkcję tymczasowego schronienia dla uciekinierów z Ukrainy. Chcąc kontynuować wsparcie dla najbardziej potrzebujących, Grupa STRABAG planuje przekazać część elementów z nieczynnego obiektu również na rzecz pomocy Ukrainie – informuje biuro prasowe inwestora.Działka należąca do STRABAG Real Estate jest już ogrodzona. Prace zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmie tzw. rozbiórki miękkie, czyli demontaż wnętrza budynku. W tym czasie zostaną zabezpieczone elementy nadające się do recyklingu. W kolejnych fazach zostanie rozebrana bryła obiektu – z podziałem na część nadziemną i podziemną. Z kolei roboty związane z konstrukcją podziemia Upper One deweloper zaplanował na 2024 rok. Oddanie kompleksu do użytkowania, zgodnie z harmonogramem, nastąpi dwa lata później – w roku 2026.

Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki

i

Autor: Archiwum Architektury Autorzy Ulubieńca Warszawy 1989-1995 (od lewej): Andrzej Ryba, Tomasz Kazimierski, Derek Frazer; fot. archiwum redakcji

ZAPISZ SIĘ