Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona

Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona

Brytyjskiemu architektowi, historykowi i krytykowi architektury, znanemu jako twórcy pojęcia krytycznego regionalizmu, przyznano prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.

Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona
By Columbia GSAPP (SeeSaw: Piedra, Papel, o Tijeras) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Kenneth Frampton to brytyjski architekt i krytyk architektury, który upowszechnił koncepcję regionalizmu krytycznego. Obecnie jest profesorem w Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Columbia University w Nowym Jorku, ale wykładał na wielu renomowanych uczelniach, w tym na Royal College of Art w Londynie, ETH w Zurychu czy Berlage Institute w Amsterdamie. Jest autorem wielu esejów na temat architektury współczesnej, a także tzw. kultury tektonicznej, która w jego ujęciu – jak tłumaczy Jan Kubec – stanowi bezpośrednie wyzwanie dla obecnego sposobu myślenia o artystycznych granicach postmodernizmu i wskazuje przekonującą alternatywę.

O swoim wyborze Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects) napisały: W swojej pracy, Kenneth Frampton łączy niezwykłą intuicję i inteligencję z wyjątkowym poczuciem uczciwości. Nieustająco zajmuje się promowaniem kluczowych wartości architektury i jej roli w społeczeństwie. Jego humanistyczna filozofia konsekwentnie opowiada się za perspektywą człowieka we wszystkich „ruchach" i trendach architektonicznych XX i XXI wieku, nawet tych błądzących.

Złoty Lew zostanie przyznany Framptonowi 26 maja 2018 roku podczas ceremonii otwarcia biennale w pałacu Ca 'Giustinian. Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Lwa za całokształt twórczości znaleźli się Renzo Piano, Paolo Soleri i Jørn Utzon. (2000), Toyo Ito (2002), Peter Eisenman (2004), Richard Rogers (2006), Frank Gehry (2008), Rem Koolhaas (2010), Alvaro Siza (2012), Phyllis Lambert b(2014) i Paulo Mendes da Rocha (2016).

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!