Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona

Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona

Brytyjskiemu architektowi, historykowi i krytykowi architektury, znanemu jako twórcy pojęcia krytycznego regionalizmu, przyznano prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.

Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona
By Columbia GSAPP (SeeSaw: Piedra, Papel, o Tijeras) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Kenneth Frampton to brytyjski architekt i krytyk architektury, który upowszechnił koncepcję regionalizmu krytycznego. Obecnie jest profesorem w Graduate School of Architecture, Planning and Preservation na Columbia University w Nowym Jorku, ale wykładał na wielu renomowanych uczelniach, w tym na Royal College of Art w Londynie, ETH w Zurychu czy Berlage Institute w Amsterdamie. Jest autorem wielu esejów na temat architektury współczesnej, a także tzw. kultury tektonicznej, która w jego ujęciu – jak tłumaczy Jan Kubec – stanowi bezpośrednie wyzwanie dla obecnego sposobu myślenia o artystycznych granicach postmodernizmu i wskazuje przekonującą alternatywę.

O swoim wyborze Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects) napisały: W swojej pracy, Kenneth Frampton łączy niezwykłą intuicję i inteligencję z wyjątkowym poczuciem uczciwości. Nieustająco zajmuje się promowaniem kluczowych wartości architektury i jej roli w społeczeństwie. Jego humanistyczna filozofia konsekwentnie opowiada się za perspektywą człowieka we wszystkich „ruchach" i trendach architektonicznych XX i XXI wieku, nawet tych błądzących.

Złoty Lew zostanie przyznany Framptonowi 26 maja 2018 roku podczas ceremonii otwarcia biennale w pałacu Ca 'Giustinian. Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Lwa za całokształt twórczości znaleźli się Renzo Piano, Paolo Soleri i Jørn Utzon. (2000), Toyo Ito (2002), Peter Eisenman (2004), Richard Rogers (2006), Frank Gehry (2008), Rem Koolhaas (2010), Alvaro Siza (2012), Phyllis Lambert b(2014) i Paulo Mendes da Rocha (2016).

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.