Otwarcie 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zostało przesunięte. Odbędzie się dopiero za rok. „Świat stawia przed architekturą nowe wyzwania. Liczę, że architekci borący udział w wydarzeniu pokażą, jak możemy im sprostać” – mówił niedawno Hashim Sarkis, główny kurator biennale, gdy po raz pierwszy przesunięto termin otwarcia z 23 maja na 27 sierpnia. „Decyzja o przełożeniu Biennale Architektury na maj 2021 roku została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy dziś architekt. Tym samym planowane na przyszły rok Biennale Sztuki odbędzie się dopiero w 2022 roku. „Jestem głęboko poruszony zaangażowaniem wszystkich uczestników w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mam nadzieję, że nowa data otwarcia pozwoli im złapać trochę oddechu i zakończyć pracę na czas. W pewnym sensie mamy szczęście, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani do przyjęcia bezpośrednich i długoterminowych konsekwencji obecnego kryzysu podczas Biennale w 2021 roku” - mówi Sarkis.
Biennale w 2021 roku odbędzie się w dniach 22 maja-21 listopada pod hasłem W jaki sposób będziemy żyć razem? (How will we live together?). Głównym kuratorem wystawy jest libański architekt Hashim Sarkis, dziekan Wydziału Architektury i Planowania w Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadzący Hashim Sarkis Studios (HSS), które swoje siedziby ma w Bostonie i Bejrucie.
Czytaj też: Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski |
Hashim Sarkis: przesłanie kuratora 17. Biennale Architektury w Wenecji
Potrzebujemy nowej umowy przestrzennej. W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności społecznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy razem żyć dostatnio: razem jako istoty ludzkie, które pomimo naszej rosnącej indywidualności, pragną połączyć się ze sobą i z innymi gatunkami w cyfrowym i prawdziwym świecie; razem jako nowe gospodarstwa domowe poszukujące bardziej zróżnicowanych i godnych miejsc do zamieszkania; razem jako nowe społeczności, które domagają się sprawiedliwości, integracji i równości przestrzennej (...) i razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów, które wymagają globalnych działań, abyśmy w ogóle dalej żyli, wyjaśnia ideę Hashim Sarkis.