Architektura MuratorWydarzeniaBIG zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Lodynie

BIG zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Lodynie

W tym roku program prezentacji architektury zostanie poszerzony - oprócz pawilonu projektu Bjarke Ingels Group, zrealizowane zostaną cztery niewielkie domy letnie. Ich koncepcje stworzą znani architekci i pracownie - Kunlé Adeyemi (NLÉ), Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć tego lata w Ogrodach Kensington w Londynie.

BIG zaprojektuje pawilon Serpentine Gallery 2016
The Mountain projektu BIG (Bjarke Ingels Group), Kopenhaga, Dania, 2007; Fot. Iwan Baan

Bjarke Ingels Group zapojektuje letni pawilon galerii Serpentine, który tradycyjnie już stanie w Ogrodach Kensington w Londynie. Po piętnastu latach trwania projektu, zdecydowano się na znaczące poszerzenie programu prezentacji architektury. W tym roku, oprócz głównego obiektu, goście galerii będą mogli odwiedzić także cztery niewielkie domy o powierzchni 25 m2 każdy. Autorami ich koncepcji będą architekci w wieku od 36 do 93 lat - Kunlé Adeyemi (NLÉ), Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan. Inspiracją dla idei budowy towarzyszących pawilonowi domów była Świątynia Królowej Karoliny - znajdujący się nieopodal galerii klasycystyczny dom letni, wzniesiony w 1734 roku.

Idea budowy tymczasowych pawilonów na terenach przylegających do Serpentine Gallery powstała w 2000 roku. Od tamtej pory zrealizowano 15 obiektów, których autorami zawsze byli uznani na świecie architekci. Ich wyboru dokonuje zespół kuratorski galerii, a kryterium jakim się kieruje to konsekwencja w poszerzaniu granic architektury. Każdy pawilon dostępny jest dla zwiedzających przez cztery najcieplejsze miesiące roku. Przestrzeń o powierzchni 300 m2 wykorzystywana jest jako kawiarnia, miejsce spotkań, debat i innych wydarzeń. Proces realizacji od momentu zamówienia, do ukończenia budowy trwa najdłużej pół roku.

Architektami zrealizowanych dotychczas obiektów byli: selgascano, 2015; Smiljan Radic, 2014; Sou Fujimoto, 2013; Herzog & de Meuron i Ai Weiwei, 2012; Peter Zumthor, 2011; Jean Nouvel, 2010; Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, SANAA, 2009; Frank Gehry, 2008; Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen, 2007; Rem Koolhaas i Cecil Balmond, we współpracy z Arup, 2006; Álvaro Siza i Eduardo Souto de Moura wspólnie z Cecil Balmond, Arup, 2005; MVRDV wspólnie z Arup, 2004 (niezrealizowany); Oscar Niemeyer, 2003; Toyo Ito i Cecil Balmond – we współpracy z Arup, 2002; Daniel Libeskind we współpracy z Arup, 2001; Zaha Hadid, 2000.

Sponsorem pawilonu jest Goldman Sachs.

Spalarnia CopenHill w Kopenhadze CopenHill stanowi urzeczywistnienie propagowanej przez BIG idei hedonistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie spełnienia wszystkie restrykcyjne wymogi technologii oraz bezpieczeństwa. O nowej realizacji biura Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels – na czym polega popularność duńskiego architekta? Mistrz autopromocji, czy wizjoner? Kolejny starchitekt, czy bezkompromisowy innowator, niebojący się przeciwstawiać architektonicznym trendom. Z okazji wizyty duńskiego projektanta w Polsce przypominamy jego sylwetkę i najbardziej znane realizacje.
Bjarke Ingels w Warszawie! We wrześniu do Warszawy przyjedzie Bjarke Ingels. Spotkanie z założycielem duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group organizują Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Urban Land Institute.
Bjarke Ingels: Warszawa zyska nową dzielnicę Towarowa 22 to nowa dzielnica Warszawy, która łączy miejską intensywność ulic i bloków z otwartym przestrzeniami wyniesionego parku rekreacyjnego. Tradycyjna i nowoczesna, gęsta i otwarta jednocześnie – o nowym wielofunkcyjnym zespole planowanym w samym centrum stolicy opowiada  Bjarke Ingels z pracowni Bjarke Ingels Group.
Bjarke Ingels Group – Warszawa z projektem duńskiej pracowni BIG [NOWE WIZUALIZACJE] Mamy nowe wizualizacje wielofunkcyjnego zespołu w samym centrum Warszawy. Kompleks pod nazwą Towarowa 22 zaprojektowała pracownia BIG – Bjarke Ingels Group.