Raster, Błażej Pindor

i

Autor: Archiwum Architektury

Błażej Pindor, Pałac LX

2015-02-03 10:21

7 lutego w warszawskiej galerii Raster odbędzie się wernisaż wystawy Błażeja Pindora Pałac LX. Punktem wyjścia dla fotografa były klasyczne ujęcia Pałacu Kultury i Nauki wykonane przez Zbyszko Siemaszkę i Zdzisława Wdowińskiego, jednak metoda i sens jego pracy są radykalnie odmienne.

Na wystawie zobaczymy 12 fotografii stanowiących część większego projektu, zrealizowanego na potrzeby książki Wal­demara Baraniew­skiego "Pałac w Warszawie". Całość obejmuje 200 zdjęć, spośród których 90 wybrano do wydanej pod koniec 2014 roku publikacji. Punktem wyjścia dla Błażeja Pindora były fotografie z lat 50-tych, przede wszyst­kim Zbyszko Siemaszki i Zdzisława Wdowińskiego, które ustanowiły kanon obrazowania architek­tury Pałacu Kultury i Nauki. Choć wykorzystana przez Pindora technika nie różni się od stosowanej w latach 50-tych (czarno-białe negatywy w for­macie 4×5 cali), wymowa jego prac jest radykalnie odmienna. Fotografa interesują nie tyle widoki ogólne, co przede wszystkim detale oraz relacja między widzem, a dominującą architekturą Pałacu.

Błażej Pindor (ur. 1973) studiował architekturę na Politech­nice War­szaw­skiej i fotografię na FAMU w Pradze. Ostat­nio zrealizował kilka projektów fotograficz­nych poświęconych moder­nistycz­nym tradycjom pol­skiej architek­tury i dizajnu, m.in. “Rewizyta u Roualda Gutta” (2013-2014) i “Obiekty i pozy” (2014).

Błażej Pindor, PAŁAC LX07 luty - 21 marca 2015Rasterul. Wspólna 63 00-687 War­szawa


Książka "Pałac w Warszawie" to wynik wielolet­nich badań prowadzonych przez profesora Wal­demara Baraniew­skiego, które zainicjował jesz­cze w latach 80. XX wielu. Bezpośrednim impul­sem do złożenia tych studiów w całość i ich publikacji był cykl wykładów przy­gotowanych na zaproszenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w War­szawie i wygłoszonych przez profesora na przełomie 2009 i 2010 roku. Wykłady miały charak­ter nieco mean­dryczny, ale zgodny z pomysłem badania historii i tożsamości miej­sca, na którym ma stanąć nowy gmach Muzeum. "Pałac w War­szawie" jest w zamierzeniu studium nie drobiazgowym, lecz dociekliwym, przybliżającym najważniejsze i naj­bar­dziej charak­terystyczne cechy architek­tury i frag­menty historii jed­nego z naj­bar­dziej niezwykłych obiektów jakie powstały kiedykol­wiek na pol­skich ziemiach.