Architektura MuratorWydarzeniaBogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022

Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022

Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.

Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022
Bogdan Kulczynski; fot. Tomasz Paczkowski

Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska polskich architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Nagroda przyznawana jest przez stowarzyszenie od1966 roku za całokształt dokonań. W tym roku kapituła, składająca się z laureatów lat ubiegłych, czyli Ewy Kuryłowicz, Jacka Lenarta, Zbigniewa Reszki i Bolesława Stelmacha oraz prezeski SARP Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, to prestiżowe wyróżnienie przyznała Bogdanowi Kulczyńskiemu, autorowi wielu charakterystycznych realizacji zwłaszcza na terenie stolicy, ale też innych miast Polski, by wymienić tylko Centrum Olimpijskie i Fabrykę Trzciny w Warszawie czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Twórczość Laureata, wsparta aktywną działalnością w Stowarzyszeniu, tak w oddziale warszawskim SARP, jak i w działalności sędziowskiej, jest przykładem konsekwentnego traktowania architektury jako sztuki. Pierwiastek konceptualny jest tu wpleciony umiejętnie w wysokiej klasy rzemiosło, dając w efekcie innowacyjne i nowatorskie rozwiązania stanowiące ponadczasowy zasób architektury budującej polską kulturę – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim |

Znaki rozpoznawcze jego stylu to dekoracyjność wynikająca ze stosowania różnorodnych materiałów i odważnych kolorów, a także przewrotnych gestów albo manipulacji konwencją, co wymaga znajomości kulturowych i stylistycznych kodów. Swoistym manifestem postawy twórczej Kulczyńskiego jest jego dom własny w Józefowie pod Warszawą. Część budynku architekt obłożył tarniną, która pełni funkcję nie tylko rustykalnej dekoracji, ale działa też jak uzdrowiskowe tężnie. W pełni dopracowane autorskie detale, sprzeczności i niespodzianki, świadczą o eklektycznym guście i ponadprzeciętnej wyobraźni przestrzennej autora. Znamienny jest efekt, jaki daje fasada z tarniny. Niby pozwala sporej rezydencji ukryć się w leśnej roślinności i na pewno jest dyskretniejsza niż tynkowane elewacje sąsiednich domów, a jednak sprawia, że to od domu, a nie od lasu nie sposób oderwać oczu – pisał na łamach „A-m” 03/2010 Grzegorz Piątek.

Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP od ponad trzech dekad prowadzi pracownię Kulczyński Architekt (dziś we współpracy z córką, Joanną Kulczyńską-Dołowy, która w biurze odpowiada m.in. za projekty wnętrz). Studio ma na koncie liczne budynki mieszkalne, ale też adaptacje i modernizacje obiektów historycznych, jak dom handlowy Mysia 3 czy apartamentowce Smolna 40 i Hoża 55 w Warszawie.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2022 połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się 2 grudnia w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal w Warszawie.

Dom feng shui w Wilanowie Do współpracy przy projekcie budynku Bogdan Kulczyński zaprosił trzech, dopiero zaczynających karierę architektów. Powstała obiecująca architektura, operująca ostrym "pazurem" młodości - pisze Grzegorz Stiasny.
Jak z bajki! w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie W Pacanowie w Świętokrzyskiem powstał kompleks budynków - Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka - wyglądających niczym ogromne baby z piasku, autorstwa biura Kulczyński Architekt.
Tagi:
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.