Architektura MuratorWydarzeniaBolesław Stelmach na czele Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Bolesław Stelmach na czele Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Minister Kultury powołał dzisiaj do życia nową instytucję, mającą na celu upowszechnianie wiedzy o architekturze i dobrych praktykach projektowych. Na stanowiska dyrektora Instytutu został powołany architekt Bolesław Stelmach.

min kultury

Nowa instytucja ma służyć upowszechnianiu wiedzy na temat architektury i projektowania przestrzennego oraz prowadzenie badań, działań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych w tej dziedzinie. Według oficjalnego komunikatu Ministerstwa, "Powstanie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki jest wyrazem zainteresowania państwa jakością przestrzeni i odpowiedzią na wyraźny brak działań systemowych w zakresie edukacji o przestrzeni i kształtowania kultury architektonicznej w Polsce. Działania podejmowane przez Instytut mają być odpowiedzią na ogromny kryzys polskiej przestrzeni, mający wpływ na jakość życia obywateli".

Organizacja ma przyczynić się do kreowania krytyki architektonicznej, promowania dobrych praktyk projektowych oraz udostępnienia szerzszej publiczności dorobku polskich architektów.

O kolejnych działaniach Instytutu będziemy informować na bieżąco.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.
50 lat Muzeum Architektury Ludzie młodzi niekoniecznie chcą wszystko oglądać na ekranach. W domu i w pracy mają facebooki, twittery, dzięki Google mogą wszystko obejrzeć. Muzeum i galeria powinny stworzyć taką sytuację, aby odwiedzanie ich było świętem. W pewnym sensie człowiek przychodzi w takie miejsca, by odpocząć i nie powinien oglądać tego, co może zobaczyć w domu czy gdziekolwiek indziej – o współczesnej roli Muzeum Architektury i planach instytucji na 2016 rok, kiedy to Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury mówi jej dyrektor, Jerzy Ilkosz.