Spis treści
- Gmach Narodowego Forum Muzyki w sąsiedztwie wrocławskiego rynku
- Architektura inspirowana instrumentami muzycznymi
- 9 kondygnacji, cztery sale koncertowe, studio nagrań, sklep muzyczny
- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Zdjęcia
Gmach Narodowego Forum Muzyki w sąsiedztwie wrocławskiego rynku
Gmach Narodowego Forum Muzyki powstał w niedalekim sąsiedztwie wrocławskiego rynku. Widoczny z kilku stron obiekt jest jednym z najważniejszych elementów określających przestrzeń placu Wolności (dawne Forum Królewskie). Obiekt powstał według projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za koncepcję wnętrz odpowiada Towarzystwo Projektowe.
Architektura inspirowana instrumentami muzycznymi
Architektura obiektu inspirowana jest instrumentami muzycznymi - bryła budynku oraz materiał imitujący drewno zastosowany na jego elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, które pokryto corianem, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Parametry akustyczne obiektu zostały opracowane przez firmę Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która wcześniej pracowała nad takimi projektami jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.
Czytaj też:
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Szczegółowy opis
Jak pisał Dariusz Gryta z pracowni Kuryłowicz & Associates w "A-m" nr 3/2015: W obiekcie zlokalizowana jest główna sala koncertowa na 1800 miejsc i trzy sale kameralne. Ta pierwsza przeznaczona jest do wykonywania muzyki klasycznej (z możliwością regulacji akustyki odpowiednio do gatunku, wielkości aparatu wykonawczego, stylu, epoki itp.). Możliwości techniczne sali gwarantują zastosowanie wielu rozwiązań prezentacyjnych w zakresie oświetlenia i nagłośnienia (w tym przetwarzanie i wzmacnianie dźwięku).
Sale koncertowe zaprojektowano tu jako niezależne kubatury, oddylatowane od reszty obiektu. Aby wyeliminować przenoszenie dźwięków przez elementy konstrukcji, bryły wsparto na specjalnie zaprojektowanych wibroizolatorach z naturalnego kauczuku. W obiekcie znajduje się główna sala koncertowa na 1800 miejsc i trzy sale kameralne. Te ostatnie przystosowane są do organizacji koncertów muzyki współczesnej i prób (również w pełnym składzie orkiestr symfonicznych), a także spektakli, konkursów tanecznych, prezentacji filmów czy konferencji i spotkań - opisywał Dariusz Gryta.
9 kondygnacji, cztery sale koncertowe, studio nagrań, sklep muzyczny
Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.
Prezentacja obiektu z tekstami m.in. Piotra Śmierzewskiego i Jacka Lenarta ukazała się na łamach październikowej "Architektury-murator" w 2015.
Czytaj również:
Tak powstawała NOSPR w Katowicach