Architektura MuratorWydarzeniaBUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów

BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów

Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.

BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów
Plac Nowego Sąsiedztwa, interwencja artystyczna zrealizowana latem 2022 roku według koncepcji architektki krajobrazu Marty Tomasiak w ramach projektu Plac Defilad, kuratorki: Ola Litorowicz i Bogna Świątkowska; fot. Sisi Cecylia

Tegoroczna edycja targów BUDMA odbędzie się w dniach 31 stycznia – 3 lutego. W programie tradycyjnie prezentacja najnowszych osiągnięć w dziedzinie szeroko rozumianej architektury i budownictwa, ale też liczne spotkania i dyskusje. Już 30 stycznia organizatorzy zapraszają na Forum Gospodarcze Budownictwa BUILD4FUTURE. Czy kryzys spowoduje duże straty wśród firm budowlanych? Czy nastąpi fala bankructw? Jakie są szanse na uniknięcie poważnych strat i dalszy rozwój branży? Jaki jest stan przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, olbrzymich farm wiatrowych, elektrowni jądrowych oraz innych spektakularnych inwestycji? Jak długo będzie trwała „zapaść” w budownictwie mieszkaniowym? Wraz z liderami rynku, przedstawicielami struktur rządowych i inwestorów uczestnicy Forum przeanalizują obszary największego ryzyka. Przyjrzą się możliwym rozwiązaniom, wymienią doświadczenia i sformułują kierunki, które być może pozwolą na zminimalizowanie strat i przejście do fazy dalszego rozwoju.

Dzień później, 31 stycznia, odbędzie się Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina: pierwsze takie spotkanie w Polsce poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy Ukrainy. Jednocześnie ma to być również pierwsze w naszym kraju spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii poświęcone potencjalnej współpracy przy odbudowie Ukrainy. Celem konwencji jest udzielenie odpowiedzi na wiele pytań związanych z aktualnym stanem współpracy z rynkiem ukraińskim w obszarze budownictwa. Jego uczestnicy będą starali się wskazać, jakie wsparciem rządowe dla polskich firm budowlanych oraz wsparcie finansowe wejścia na rynek ukraiński są w tej chwili niezbędne. Mowa będzie również o niezwykle istotnych kwestiach związanych z ubezpieczeniami i gwarancjami. Wśród uczestników debat  eksperckich znaleźli się m.in. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, dr Marta Kosior-Kazberuk, rektorka Politechniki Białostockiej, Dariusz Blocher z  firmy Budimex, Wojciech Caruk z PFR Nieruchomości,  Piotr Bielski z Santander Bank Polska, Adrian Furgalski z ZDG TOR czy ekonomiczni analitycy Marek Zuber i Marek Budzisz.

Targom BUDMA 2023 tradycyjnie towarzyszyć będzie Forum Designu i Architektury D&A. Wydarzenie zaplanowano w dniach 1-2 lutego, a jego hasłem przewodnim ma być „OdNowa – świadomie o energii”. W nowej formule debat – skoncentrowanych wokół studium przypadków – uczestnicy przyjrzą się, jak różnego rodzaju  szanse i trudności pokonywano w rzeczywistych zespołach projektowo-budowlanych, w toku konkretnych inwestycji domu jednorodzinnego oraz wielkoskalowych obiektów miejskich. Podczas warsztatów przedstawione zostaną m.in. kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad w pobliżu głównego wejścia do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczestnicy wspólnie zastanowią się nad możliwościami upowszechnienia tej metody także w innych miejscach i miastach. W programie ponadto omówienie realizacji Ogrodów Ulricha według projektu WXCA, zespołu Monopolis w Łodzi autorstwa biura Grupa 5 Architekci, debaty o przestrzeniach RE-USE i modernizacji blokowisk. Gościem specjalnym drugiego dnia Forum D&A będzie Alexander Schwarz ze studia David Chipperfield Architects, odpowiedzialny m.in. za projekty Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach czy Muzeum Folkwang w Essen. Więcej informacji na stronie: budma.pl.

W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Archikolaże Wystawa #Archikolaże Ewy P. Porębskiej jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.