Architektura MuratorWydarzeniaCarl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury

Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Budynek Nodi w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman

White Arkitekter to jedno z największych biur projektowych w całej Skandynawii, zatrudniające ponad 700-osobowy zespół. Co ważne, pracują w nim nie tylko architekci, ale też antropolodzy, biolodzy czy eksperci od zrównoważonego rozwoju. White Arkitekter wychodzą bowiem z założenia, że jedynie interdyscyplinarne podejście do architektury pozwoli sprostać wyzwaniom, jakie niesie przyszłość.

W 2013 roku pracownia wygrała międzynarodowy konkurs na największą transformację urbanistyczną naszych czasów, polegającą na przeniesieniu miasta Kiruna w nowe miejsce. To leżąca w północnej Szwecji miejscowość, która z uwagi na szkody górnicze może już wkrótce całkowicie zapaść się pod ziemię. Mieszkańcy nie chcą jednak zamykać kopalni, która daje im pracę, dlatego podjęli decyzję o przeniesieniu całego miasta 3 km dalej. Cały proces ma się zakończyć w 2033 roku. White Arkitekter są też autorami 80-metrowego budynku Sara Kulturhus w Skellefteå, uznawanego obecnie za najwyższy na świecie obiekt zrealizowany w konstrukcji drewniano-aluminiowej.

Czytaj też: Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF |

W ramach cyklu Mistrzowie Architektury wykład wygłosi Carl Bäckstrand, Deputy CEO w White Arkitekter. Architekt wyjaśni, czym według niego jest zrównoważone projektowanie miast i opowie, co zrobić, by architektura stała się całkowicie neutralna klimatycznie najpóźniej do 2030 roku. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach, ale będzie też transmitowane na stronie wydarzenia na Facebooku. Link TU.

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Sara Kulturhus w Skellefteå, proj. White Arkitekter; fot. Visit Skellefteå
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Selma Lagerlöfs Center w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.