Architektura MuratorWydarzeniaCarl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.
Budynek Nodi w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman
White Arkitekter to jedno z największych biur projektowych w całej Skandynawii, zatrudniające ponad 700-osobowy zespół. Co ważne, pracują w nim nie tylko architekci, ale też antropolodzy, biolodzy czy eksperci od zrównoważonego rozwoju. White Arkitekter wychodzą bowiem z założenia, że jedynie interdyscyplinarne podejście do architektury pozwoli sprostać wyzwaniom, jakie niesie przyszłość.
W 2013 roku pracownia wygrała międzynarodowy konkurs na największą transformację urbanistyczną naszych czasów, polegającą na przeniesieniu miasta Kiruna w nowe miejsce. To leżąca w północnej Szwecji miejscowość, która z uwagi na szkody górnicze może już wkrótce całkowicie zapaść się pod ziemię. Mieszkańcy nie chcą jednak zamykać kopalni, która daje im pracę, dlatego podjęli decyzję o przeniesieniu całego miasta 3 km dalej. Cały proces ma się zakończyć w 2033 roku. White Arkitekter są też autorami 80-metrowego budynku Sara Kulturhus w Skellefteå, uznawanego obecnie za najwyższy na świecie obiekt zrealizowany w konstrukcji drewniano-aluminiowej.
W ramach cyklu Mistrzowie Architektury wykład wygłosi Carl Bäckstrand, Deputy CEO w White Arkitekter. Architekt wyjaśni, czym według niego jest zrównoważone projektowanie miast i opowie, co zrobić, by architektura stała się całkowicie neutralna klimatycznie najpóźniej do 2030 roku. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach, ale będzie też transmitowane na stronie wydarzenia na Facebooku. Link TU.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Sara Kulturhus w Skellefteå, proj. White Arkitekter; fot. Visit Skellefteå
Selma Lagerlöfs Center w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman
Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.