Architektura MuratorWydarzeniaCarl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury

Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Budynek Nodi w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman

White Arkitekter to jedno z największych biur projektowych w całej Skandynawii, zatrudniające ponad 700-osobowy zespół. Co ważne, pracują w nim nie tylko architekci, ale też antropolodzy, biolodzy czy eksperci od zrównoważonego rozwoju. White Arkitekter wychodzą bowiem z założenia, że jedynie interdyscyplinarne podejście do architektury pozwoli sprostać wyzwaniom, jakie niesie przyszłość.

W 2013 roku pracownia wygrała międzynarodowy konkurs na największą transformację urbanistyczną naszych czasów, polegającą na przeniesieniu miasta Kiruna w nowe miejsce. To leżąca w północnej Szwecji miejscowość, która z uwagi na szkody górnicze może już wkrótce całkowicie zapaść się pod ziemię. Mieszkańcy nie chcą jednak zamykać kopalni, która daje im pracę, dlatego podjęli decyzję o przeniesieniu całego miasta 3 km dalej. Cały proces ma się zakończyć w 2033 roku. White Arkitekter są też autorami 80-metrowego budynku Sara Kulturhus w Skellefteå, uznawanego obecnie za najwyższy na świecie obiekt zrealizowany w konstrukcji drewniano-aluminiowej.

Czytaj też: Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF |

W ramach cyklu Mistrzowie Architektury wykład wygłosi Carl Bäckstrand, Deputy CEO w White Arkitekter. Architekt wyjaśni, czym według niego jest zrównoważone projektowanie miast i opowie, co zrobić, by architektura stała się całkowicie neutralna klimatycznie najpóźniej do 2030 roku. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach, ale będzie też transmitowane na stronie wydarzenia na Facebooku. Link TU.

Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Sara Kulturhus w Skellefteå, proj. White Arkitekter; fot. Visit Skellefteå
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury
Selma Lagerlöfs Center w Göteborgu, proj. White Arkitekter; fot. Åke Eson Lindman
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.