Architektura MuratorWydarzeniaCiało architektury/architektura ciała

Ciało architektury/architektura ciała

Galeria Sztuki "Wozownia" w Toruniu zaprasza na wykład Lidii Klein o architekturze współczesnej.

26.01, godz. 17.00 TORUŃ

Inspiracja ciałem, jego proporcjami i strukturą to jeden z podstawowych wątków w teorii architektury od jej początków. Współcześni architekci interpretują ciało na różne (często niestandardowe) sposoby naśladując nie tylko jego wygląd, ale też funkcje takie, jak oddychanie czy zdolność interakcji z otoczeniem. Niektórzy twórcy próbują, dzięki zastosowaniu genetyki, przekraczać granicę inspiracji i tworzyć budynki, które nie tylko idealnie imitują żywy organizm, ale też dosłownie się nim stają. Wykład jest próbą pokazania, jak zaskakujące mogą być współczesne architektoniczne nawiązania do ciała i jakie są ich uwarunkowania kulturowe. (Lidia Klein)

Lidia Klein
Historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się współczesną architekturą i jej teorią. Pracowała między innymi przy organizacji ekspozycji w Pawilonie Polonia (X Biennale Architektury w Wenecji, 2006), była współkuratorem wystawy Geometria wnętrza w warszawskim CSW. Stale współpracuje z pismami Architektura-murator, A10 – New European architecture i Vox design.


Współczesną architekturę cechuje różnorodność, bogactwo form, wielość postaw i tendencji, wręcz nieograniczone możliwości techniki budowlanej. Wykłady w Galerii Sztuki „Wozownia” próbują pokazać i przybliżyć to, co najciekawsze w tej dziedzinie sztuki. Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach. Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska (teressad@wp.pl)

Informacje: Galeria Sztuki "Wozownia", http://www.wozownia.pl/

fotka z /zdjecia/zap_art.jpg
Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku Książka Lidii Klein poddaje krytycznej analizie koncepcje architektów działających od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, którzy imitują rozwiązania zaobserwowane w porządku natury i dopiero z nich wywodzą rozstrzygnięcia projektowe. Autorka analizuje prace takich architektów jak John Frazer, Dennis Dollens, Alberto T. Estévez, Greg Lynn, Zbigniew Oksiuta, Lars Spuybroek, grupa UNStudio, Marcos Cruz, Steve Pike i Rachel Armstrong.
Zwierzęca architektura - wykład Lidii Klein Współcześni architekci niezwykle często sięgają do świata zwierząt znajdując w nich inspiracje dla swoich projektów. Budynki przybierają kształty zwierząt, naśladują ich funkcje, a nawet są hodowane w przestrzeni komputera. Lidia Klein zanalizuje projekty takich architektów, jak: Santiago Calatrava, Norman Foster, Greg Lynn, Lars Spuybroeck.