Architektura MuratorWydarzeniaCinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii!

Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii!

Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.

Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii!
Zadaniem uczestników będzie opracowanie wytycznych przestrzennych i funkcjonalnych dla kin w okresie kryzysu związanego z pandemią; il. GettyImages

Jak zmieni się rola kin w przestrzeni miejskiej? Jak kina radzą sobie z kryzysem? Czy będziemy musieli na nowo zdefiniować wspólne oglądanie filmów na dużym ekranie? Wreszcie, jak architekci i badacze miejscy mogą pomóc w tym procesie? Między innymi nad tymi kwestiami zastanawiać się będą uczestnicy warsztatów on-line towarzyszących wystawie „Przekrój kino” prezentowanej w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury jeszcze do 12 lipca.

Czytaj też: Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin. Wystawa |

Do udziału organizatorzy zapraszają studentów i młodych  absolwentów kierunków projektowych, a także tych związanych z branżą kinową i filmową. W ramach cyklu przewidziano dwa spotkania warsztatowe oraz konsultacje z tutorami i ekspertami. W zależności od sytuacji, w planach jest także spacer badawczy do wybranej przestrzeni kinowej. Uczestnicy cyklu będą pracować w interdyscyplinarnym zespole, przechodząc przez proces diagnozy sytuacji po opracowywanie konkretnej koncepcji w formie wytycznych. Ich zadaniem będzie także atrakcyjne opracowanie koncepcji w formie infografiki.

Harmonogram cyklu Cinema Lab

20-21 czerwca | warsztaty on-line
27 czerwca | konsultacje on-line
4 lipca | konsultacje on-line
12 lipca | prezentacja on-line

Jak wziąć udział w warsztatach Cinema Lab?

Aby wziąć udział w projekcie, prześlij zgłoszenie używając formularza na stronie www.docs.google.com. Osoby zakwalifikowane będą zobowiązane do podpisania deklaracji udziału przed rozpoczęciem zajęć. Rekrutacja na warsztaty trwa do 18 czerwca.

Warsztaty Cinema Lab
Kiedy: 20 czerwca-12 lipca 2020 roku
Organizator: miasto stołeczne Warszawa
Partner: Fundacja Obserwatorium (W małym kinie)
Tutorzy: Marta Baranowska (edukatorka i projektantka), Karol Wittels (socjolog, Fundacja Obserwatorium)
Eksperci projektu: Piotr Gierałtowski (architekt), Marlena Gabryszewska (filmoznawczyni i animatorka kultury)


Autor: (Red.)
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.