Architektura MuratorWydarzeniaKina w Warszawie: architektura stołecznych kin. Wystawa

Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin. Wystawa

Najbardziej znane kina w Warszawie: od Atlantiku, Iluzjonu i nieistniejącej już Skarpy po multipleksy. Na wystawie „Przekrój kino!” zobaczymy architekturę przybytków X Muzy w kontekście przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych.

Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów
Projekt neonu kina Atlantic w Warszawie autorstwa Tadeusza Rogowskiego, 1959; il. archiwum m.st. Warszawy

W 2020 roku mija 90 lat od powstania kina Atlantic – najstarszego wciąż działającego kina Warszawy. Z tej okazji Miasto st. Warszawa we współpracy z OW SARP i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało wystawę poświęconą warszawskim kinom. Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz?  Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały – czytamy w informacji prasowej.

Na wystawie „Przekrój kino!” zobaczymy tytułowe przekroje, rzuty i fotografie najbardziej znanych kin w Warszawie, w tym Atlantiku, Iluzjonu czy nieistniejącej już Skarpy, a także oczywiście filmy. Wernisaż zapalnowano początkowo na 13 marca, ale z uwagi na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa otwarcie zostało przesunięte. Ekspozycję można oglądać od 20 marca. W programie towarzyszącym, realizowanym w internecie już od kwietnia, przewidziano wykłady o historii warszawskich kin oraz spotkania wokół architektury i kinematografii. Na kanale YouTube Zodiaku dostępne są m.in. pelekcje Jerzego S. Majewskiego i Anny Cymer, a wkrótce pojawi się również zapis wykładu głównej kuratorki Anny Brzezińskiej-Czerskiej.

Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin. Wystawa
Przestrzeń wystawy Przekrój kino w pawilonie Zodiak; fot Ernest Winczyk

- Bardzo się cieszę z wystawy o kinach. Projektowali je często znakomici architekci. Część z tych obiektów przetrwała jedynie w naszych wspomnieniach i na starych zdjęciach. Zostały zburzone, by uwolnić działki pod duże inwestycje komercyjne. Z kina Moskwa zachowały się tylko lwy ze sztucznego kamienia, które stanęły przy ulicy Puławskiej na wprost Europleksu – biurowca z pasażem usługowym. Zniknęło też kino Skarpa. Na szczęście przetrwała Stolica, dziś Iluzjon, w którym możemy oglądać nie tylko dobre filmy, ale także podziwiać klasę architektury tego kina – mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Pawilon będzie udostępniony w ograniczonych godzinach, z limitowaną liczbą zwiedzających. Od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00, w weekendy 12.00-20.00.

Wystawa „Przekrój kino!”
Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż „Wiecha” 4
Kiedy: 20 maja–12 lipca 2020 roku
Kuratorka: Anna Brzezińska-Czerska z zespołem: Katarzyna Sałbut, Artur Wosz, Katarzyna Zachara
Projekt i realizacja wystawy: Studio Robot (Krzysztof Czajka, Łukasz Wysoczyński)
Identyfikacja graficzna: Lotne Studio (Barbara Sługocka, Julia Wróblewska)

Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin. Wystawa
Wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie cały czas realizowane są w internecie na formie livestreamingów na platformie YouTube, gdzie można już także znaleźć część wcześniej zrealizowanych wykładów; fot. Ernest Winczyk

Czytaj też: Nowe życie kina Relax – rozmowa z Jakubem Wacławkiem