Architektura MuratorWydarzeniaCOSMO - pawilon, który czyści wodę

COSMO - pawilon, który czyści wodę

Andrés Jaque z Office for Political Innovation został zwycięzcą 16 edycji Young Architects Program. Zaprojektowany przez niego pawilon stworzy oprawę dla letnich koncertów na dziedzińcu MoMA PS1 a jednocześnie, w ciągu czterech dni, będzie w stanie oczyścić 11 tys. litrów wody.  

COSMO, Office for Political Innovation
Wizualizacja pawilonu COSMO. Projekt nagrodzony w 16 edycji Young Architects Program organizowany przez The Museum of Modern Art praz MoMAPS1. Dzięki uprzejmości Andrésa Jaque/Office for Political Innovation.

To już 16 edycja międzynarodowego programu nowojorskiej MoMA PS1, w którym młodzi architekci otrzymują szansę zaprojektowania innowacyjnego pawilonu letniego na dziedzińcu muzeum. Oprócz zapewnienia miejsc siedzących, cienia oraz dostępu do wody, do zadań projektantów należy odniesienie się kwestii ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i recyklingu.

W tym roku zwyciężył projekt COSMO Andrésa Jaque z pracowni Office for Political Innovation, który zakłada wzniesienie mobilnej struktury składającej się z systemów nawadniających. W ciągu 4 dni instalacja będzie w stanie oczyścić 3.000 galonów (około 11.000 litrów) wody, poprzez usunięcie znajdujących się w niej azotanów i innych zanieczyszczeń. Jednocześnie będzie pełnić funkcję sceny muzycznej i oprawy dla letnich koncertów. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, elementy struktury będą świecić za każdym razem, gdy woda zostanie oczyszczona. Projekt odnosi się do statystyk UN, zgodnie z którymi do 2025 roku dwie trzecie populacji będzie mieszkało w krajach pozbawionych wystarczającego dostępu do wody. COSMO może być reprodukowany na całym świecie zapewniając zasoby wody pitnej.

Office for Political Innovation to pracownia z siedzibą w Madrycie i Nowym Jorku. W 2014 roku otrzymała Srebrnego Lwa za najlepszy projekt badawczy w sekcji Monditalia na Biennale Architektury w Wenecji. Do jej najważniejszych realizacji należą Plasencia Clergy House, House in Never Never Land, Tupper Home. Członkowie Office for Political Innovation są również autorami preformansów i instalacji odnoszących się do politycznych ram, w których powstaje architektura. Jednym z najbardziej znanych jest IKEA Disobedients odbywający się pośród zhakowanych przedmiotów z IKEI. Jego celem jest podważenie stylu życia proponowanego przez koncern meblowy, poprzez wykonywanie politycznie nasyconych domowych czynności. Andrés Jaque jest profesorem w Szkole Architektury Uniwersytetu Columbia oraz wizytującym profesorem w Szkole Architektury Uniwersytetu Princeton.

Od niedawna Young Architects Program ma swoje międzynarodowe edycje organizowane przez MAXXI w Rzymie (Włochy), CONSTRUCTO w Santiago (Chile) oraz Istambul Modern w Stambule (Turcja) oraz MMCA w Seulu (Korea).

COSMO, Office for Political Innovation
Wizualizacja pawilonu COSMO. Projekt nagrodzony w 16 edycji Young Architects Program organizowany przez The Museum of Modern Art praz MoMAPS1. Dzięki uprzejmości Andrésa Jaque/Office for Political Innovation.
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały organiczne i zrównoważony rozwój we współczesnej architekturze. Młodzi architekci projektują dla MoMA PS1 Young Architects Program to laboratorium współczesnej architektury organizowane cyklicznie przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Tegoroczna letnia instalacja przed budynkeim MoMA PS1 powstanie z materiałów organicznych. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia architektoniczna The Living
Tagi:
Centrum jogi w Przeźmierowie Pawilony zostały wzniesione z bezpośrednim udziałem inwestorów, są efektem ich pasji i wyznawanej filozofii, w której dużą rolę odgrywa natura – o realizacji pracowni Mili Młodzi Ludzie pisze Agnieszka Rumież.
Nad jeziorem Paprocany w Tychach stanie nowy pawilon projektu biura RS+ Robert Skitek Już w przyszłym roku może zacząć działać nowy pawilon gastronomiczny nad jeziorem Paprocany. Projekt obiektu z tarasem na dachu i charakterystycznymi elewacjami z modrzewiowych listew opracowało studio RS+ Robert Skitek.
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.