Architektura MuratorWydarzeniaCzemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste

„Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste
Identyfikacja graficzna polskiego pawilonu, proj. zespół wespół

Spotkanie on-line „What is the purpose of exhibitions of architecture? Development of architecture and critical thought” [Czemu służą wystawy architektoniczne? Rozwój architektury a myśl krytyczna] odbędzie się w ramach cyklu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, a zapowiadającego przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji. Do udziału w przedsięwzięciu Zachęta zaprosiła redakcje trzech magazynów: „Architektury-murator”, „Autoportretu” i „Rzutu”.

Czytaj też: Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji |

Spotkanie „Architektury-murator” już 27 maja o godz. 17.00. Gośćmi Ewa P. Porębskiej, redaktor naczelnej „A-m”, i Marcina Szczeliny, krytyk i kurator architektury z magazynu Architecture Snob, będą  Aaron Betsky, kurator, krytyk, rektor School of Architecture at Taliesin, David Basulto, redaktor naczelny i założyciel portalu ArchDaily, Ole Bouman, kurator, publicysta, krytyk, obecnie dyrektor Design Society Shenzhen oraz Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była długoletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach, obecnie niezależna ekspertka.

Formułą biennale przez lata się zmieniała, tak jak zmieniał się świat. Co wydawało się niekwestionowalne, to samo istnienie i skala wystawy, choć jej formuła, oparta miedzy innymi na prezentacjach w pawilonach narodowych, była już niejednokrotnie podważana. Pandemia sprawia jednak, że powraca pytanie od dalsze losy i generalnie – o sens biennale. Podczas spotkania spróbujemy zastanowić się, w jakim kierunku powinny zmierzać zmiany, aby biennale wciąż pełniło zadanie odpowiedzialnego przewodnika po współczesnym świecie?
– mówi Ewa P. Porębska. Wszyscy zaproszeni do dyskusji goście od lat związani są z tworzeniem biennale w Wenecji i mają ogromne doświadczenie w popularyzacji architektury na arenie międzynarodowej. Do współprowadzenia dyskusji zaprosiłam polskiego kuratora Marcina Szczelinę, który także aktywnie uczestniczy w kolejnych edycjach wystawy – dodaje.

Można zauważyć dwa możliwe scenariusze wystaw architektonicznych – pierwsze zakłada teatralne podejście, czyli budowanie scenografii, która ma imitować przestrzenie kreowane przez budynki. Drugi sposób to oczywiste pokazywanie reprezentacji architektury w postaci rysunków, modeli i wszelkiego rodzaju multimediów. Do tej kategorii zalicza się również przedstawienie problemów związanych z architekturą – czynników socjologicznych, ekonomicznych, geograficznych czy politycznych – reprezentowanych za pomocą wykresów, diagramów, tekstów, modeli. Czy jesteśmy w stanie wymyślić coś nowego? Być może, ale nie jest to chyba istotne. Ważny jest temat i pomysł jego przedstawienia, czyli odpowiedni wybór mediów i wyważenie ich obecności na wystawie – tłumaczy Marcin Szczelina. W trakcie dyskusji uczestnicy rozmawiać będą m.in. o obecnej sytuacji architektów i architektury na świecie, niezwykłej aktualności przesłania głównego kuratora biennale Hashima Sarkisa oraz roli i znaczeniu wystaw o architekturze.

What is the purpose of exhibitions of architecture? Development of architecture and critical thought

Kiedy: 27 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty

Autor: (Red.)
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.