Architektura MuratorWydarzeniaCzemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste

„Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste
Identyfikacja graficzna polskiego pawilonu, proj. zespół wespół

Spotkanie on-line „What is the purpose of exhibitions of architecture? Development of architecture and critical thought” [Czemu służą wystawy architektoniczne? Rozwój architektury a myśl krytyczna] odbędzie się w ramach cyklu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, a zapowiadającego przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji. Do udziału w przedsięwzięciu Zachęta zaprosiła redakcje trzech magazynów: „Architektury-murator”, „Autoportretu” i „Rzutu”.

Czytaj też: Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji |

Spotkanie „Architektury-murator” już 27 maja o godz. 17.00. Gośćmi Ewa P. Porębskiej, redaktor naczelnej „A-m”, i Marcina Szczeliny, krytyk i kurator architektury z magazynu Architecture Snob, będą  Aaron Betsky, kurator, krytyk, rektor School of Architecture at Taliesin, David Basulto, redaktor naczelny i założyciel portalu ArchDaily, Ole Bouman, kurator, publicysta, krytyk, obecnie dyrektor Design Society Shenzhen oraz Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była długoletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach, obecnie niezależna ekspertka.

Formułą biennale przez lata się zmieniała, tak jak zmieniał się świat. Co wydawało się niekwestionowalne, to samo istnienie i skala wystawy, choć jej formuła, oparta miedzy innymi na prezentacjach w pawilonach narodowych, była już niejednokrotnie podważana. Pandemia sprawia jednak, że powraca pytanie od dalsze losy i generalnie – o sens biennale. Podczas spotkania spróbujemy zastanowić się, w jakim kierunku powinny zmierzać zmiany, aby biennale wciąż pełniło zadanie odpowiedzialnego przewodnika po współczesnym świecie?
– mówi Ewa P. Porębska. Wszyscy zaproszeni do dyskusji goście od lat związani są z tworzeniem biennale w Wenecji i mają ogromne doświadczenie w popularyzacji architektury na arenie międzynarodowej. Do współprowadzenia dyskusji zaprosiłam polskiego kuratora Marcina Szczelinę, który także aktywnie uczestniczy w kolejnych edycjach wystawy – dodaje.

Można zauważyć dwa możliwe scenariusze wystaw architektonicznych – pierwsze zakłada teatralne podejście, czyli budowanie scenografii, która ma imitować przestrzenie kreowane przez budynki. Drugi sposób to oczywiste pokazywanie reprezentacji architektury w postaci rysunków, modeli i wszelkiego rodzaju multimediów. Do tej kategorii zalicza się również przedstawienie problemów związanych z architekturą – czynników socjologicznych, ekonomicznych, geograficznych czy politycznych – reprezentowanych za pomocą wykresów, diagramów, tekstów, modeli. Czy jesteśmy w stanie wymyślić coś nowego? Być może, ale nie jest to chyba istotne. Ważny jest temat i pomysł jego przedstawienia, czyli odpowiedni wybór mediów i wyważenie ich obecności na wystawie – tłumaczy Marcin Szczelina. W trakcie dyskusji uczestnicy rozmawiać będą m.in. o obecnej sytuacji architektów i architektury na świecie, niezwykłej aktualności przesłania głównego kuratora biennale Hashima Sarkisa oraz roli i znaczeniu wystaw o architekturze.

What is the purpose of exhibitions of architecture? Development of architecture and critical thought

Kiedy: 27 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty

Autor: (Red.)
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!