Architektura MuratorWydarzeniaDavid Adjaye: forma, waga, materiał

David Adjaye: forma, waga, materiał

To pierwsza tak obszerna wystawa Davida Adjaye, urodzonego w Tanzanii brytyjskiego architekta i badacza afrykańskiej architektury. Ekspozycja obejmuje 45 projektów od 2000 roku, w którym powstało biuro Adjaye Associates.

David Adjaye, Haus der Kunst
David Adjaye, Elektra House (widok od strony ogrodu) Londyn, 2000. Fot. Lyndon Douglas

W monachijskim Haus der Kunst trwa wystawa poświęcona Davidovi Adjaye, brytyjskiemu architektowi urodzonemu w Tanzanii. Adjaje zaczynał od projektowania domów prywatnych dla swoich przyjaciół, kolejne realizacje obejmują muzea, galerie, kampusy uniwersyteckie oraz biblioteki.

W 2016 roku zakończy się budowa zaprojektowanego przez zespół Freelon Adjaye Bond oraz SmithGroup Smithsonian National Museum of African American History and Culture (NMAAHC), będącego ukoronowaniem wieloletnich starań o uznanie znaczenia społeczności afroamerykańskiej w historii i kulturze Stanów Zjednoczonych. Obiekt powstaje w eksponowanym miejscu w Waszyngtonie, pomiędzy National Mall i parkiem The Ellipse na przeciwko Białego Domu.

Ekspozycji nadano formę angażującą widza - oprócz rysunków, modeli i filmów, zaprezentowano instalacje przestrzenne i wielkoskalowe makiety podkreślające materialność obiektów. Na wystawie można zobaczyć także inny wymiar pracy Davida Adjaye, który jest nie tylko znanym projektantem, lecz także badaczem afrykańskiej architektury i urbanistyki. Wyniki jego szeroko zakrojonych badań podejmujących kwestię innowacji w afrykańskiej architekturze, zostały opublikowane w kilku ksiażkach, m.in. African Metropolitan Architecture opublikowanej w 2011 roku.

David Adjaye: Form, Heft, Material
30 stycznia - 31 maja 2015
Haus der Kunst
Prinzregentenstraße 1
Monachium

Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej w Waszyngtonie Ukończenie prac nad realizacją muzeum wieńczy trwające nieco ponad sto lat starania o uznanie znaczenia społeczności afroamerykańskiej w historii i kulturze Stanów Zjednoczonych. Budynek powstał według projektu zespołu Freelon Adjaye Bond oraz SmithGroup.
Sclery Drewniany pawilon w kształcie elipsy został zaprojektowany na tegoroczną wystawę London Design Festival. Autor: David Adjaye