Do zobaczenia w Zodiaku!

i

Autor: Archiwum Architektury Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia Kalata Architekci, natomiast zagospodarowanie terenu powstało w biurze Gowin&Siuta.

Do zobaczenia w Zodiaku!

2017-10-24 19:19

Otwarcie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak już w przyszłym roku. Z tej okazji stołeczny SARP zaprasza na czterodniowe święto architektury. Będą wykłady, spacery oraz... balet przestrzenny.

Dawny bar Zodiak (proj. Jan Bogusławski, Bohdan Gniewiewski, 1968) przebudowywany jest obecnie na Warszawski Pawilon Architektury. Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia Kalata Architekci, natomiast zagospodarowanie terenu powstało w biurze Gowin&Siuta. Prowadzony przez stołeczny SARP i władze miasta nowy Zodiak ma funkcjonować jako centrum informacji o architekturze i urbanistyce miasta. Otwarcie planowane jest już w przyszłym roku. Z tej okazji Oddział Warszawski SARP przygotował cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Do zobaczenia za rok w Zodiaku”. - Będziemy zastanawiać się nad rolą mieszkańców miast, w procesie projektowaniu przestrzeni, która nas otacza. Porozmawiamy też o idei „miasta wspólnego” i o roli, jaką w kontekście jego rozwoju pełnią mieszkańcy, instytucje publiczne jak również pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Kopenhagi czy Budapesztu – mówi o programie wydarzeń Marcin Mostafa, pełnomocnik OW SARP ds. programu WPA Zodiak.

W ramach przedsięwzięcia w dniach 26-28 października zaplanowano między innymi Balet Przestrzenny, czyli akcję na granicy performance’u i badań socjologicznych, za którą odpowiada artystka Iza Rutkowska i studenci powołanej przez nią Szkoły Nauk Praktycznych. Grupa tancerzy, architektów i antropologów przeprowadzi happening inspirowany Baletem Triadycznym Oskara Schlemmera. W specjalnie skonstruowanych przez Rutkowską geometrycznych kostiumach będą wykonywać taniec z przestrzenią wokół przyszłej siedziby pawilonu architektury. Na  27 października przewidziano też spacer architektoniczny „Wspólnie po mieście: od placu Defilad do Ściany Wschodniej”, który poprowadzi redaktor naczelny kwartalnika „Rzut” Igor Łysiuk (zbiórka o godzinie 17.00 w barze Studio). Tego samego dnia, o godzinie 19.00, w siedzibie SARP przy ul. Foksla odbędzie się spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektury. Dyskutować będą Daniella Huszar (KEK Budapeszt), Nikolai Sveistrup (DAC Kopenhaga) i Yvonne Franquinet (ARCAM Amsterdam). Spotkanie poprowadzą architekci z pracowni CENTRALA: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Familijne warsztaty architektoniczne „W środku czy na zewnątrz, czyli co to jest pawilon” rozpoczną się z kolei w sobotę 28 października o godzinie 10.00. Dzieci przy wsparciu architektów przygotują własne pawilony z różnych materiałów (zapisy: kontakt@pawilonzodiak.pl). Budynek, w którym dawniej mieścił się bar Zodiak, to perła architektury powojennego modernizmu. Przywrócenie świetności temu miejscu wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu Ściany Wschodniej. Mamy nadzieję, że nowy pawilon Zodiak wraz z przyległym placem napełni życiem ten dotąd zaniedbany, ale szczególnie istotny fragment centrum Warszawy – mówi Maria Saloni-Sadowska, prezes OW SARP.