Architektura MuratorWydarzeniaDom Korona projektu 81.WAW.PL wyróżniony w 20+10+X World Architecture Community Awards

Dom Korona projektu 81.WAW.PL wyróżniony w 20+10+X World Architecture Community Awards

Pracownia 81.WAW.PL z Warszawy została wyróżniona kolejnej edycji 20+10+X World Architecture Community Awards. W wyniku głosowania członków honorowych projekt domu jednorodzinnego Korona znalazł się w grupie 20 zwycięskich projektów z całego świata. W głosowaniu społeczności wyróżniony został projekt domu muzyka autorstwa Bartka Piotrowskiego.

Dom korona, 81.waw.pl
81.WAW.PL, projekt domu-korony wyróżniony w głosowaniu członków jury konkursu 20+10+X World Architecture Community Awards

20+10+X World Architecture Community Awards to nagrody przyznawane przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, uznanych krytyków architektury, pracowników akademickich i teoretyków, redaktorów czasopism architektonicznych oraz ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. W tym roku konkurs odbył się po raz 16.

Jego celem jest propagowanie mniej rozpoznawalnych, a godnych uwagi przykładów architektury z całego świata. W tym roku jury złożone z Honorowych Członków World Architecture Community, wśród których zasiadają między innymi tacy architekci jak Arata Isozaki, Massimiliano Fuksas, Mario Botta, wybrało 20 realizacji i projektów architektonicznych wśród których znalazł się jeden projekt z Polski, dom Korona Anny Paszkowskiej-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża z 81.WAW.PL

World Architecture Award – 20+10+X należy do najbardziej interesujących konkursów w świecie architektury. Jest to nie tylko pierwsze wyróżnienie przyznawane przez internetowy serwis architektoniczny, ciekawostką jest także skład jury, bowiem składa się ono ze wszystkich zarejestrowanych w serwisie użytkowników – obecnie jest to ponad 3500 osób, a każdy z nich ma prawo oddać głos. Społeczność ta podzielona jest z kolei na członków honorowych i na członków zwyczajnych rekrutujących się z architektów, inżynierów budownictwa, dziennikarzy, studentów i wszystkich innych sympatyków dobrej architektury. Razem mają oni wpływ na to, który ze zgłoszonych projektów zdobędzie główną nagrodę. W każdym z cykli spośród zgłoszonych prac nagradzanych jest 20 projektów wybranych przez członków honorowych, 10 projektów wskazanych przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników.

Dom korona, 81.waw.pl
81.WAW.PL, projekt domu-korony wyróżniony w głosowaniu członków jury konkursu 20+10+X World Architecture Community Awards

Architekturę bryły domu-korona zdeterminowało jego górzyste otoczenie. Architekci postanowili wkomponować dom w krajobraz nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Ekspresję i synamizm udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym na jego powierzchni. W architekturze elewacji zewnętrznej od strony północnej (czyli podjazdu) nie ma żadnego okna.

Takie rozwiązanie zapobiega utracie energii. Bramę garażową z kolei skomponowano z elewacją poprzez pokrycie jej tym samym materiałem. Wejście do domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej.

Projekt domu–korona ma dwojaki charakter. Bryła od strony podjazdu jest surowa i minimalistyczna. Jej architektura od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu przed salonem wytworzył się zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w białej bryle zostały podkreślone czernią.

Powierzchnia domu wynosi ok. 180 m2. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym.

Bertek Piotrowski, World Architecture Community Awards
Bartek Piotrowski, projekt domu muzyka wyróżniony w głosowaniu społeczności konkursu 20+10+X World Architecture Community Awards

Poza dwudziestką projektów i realizacji wyłonionych w głosowaniu członków honorowych, wybrano 10 dodatkowych obiektów wyróżnionych w głosowaniu wszystkich członków społeczności. Wśród nich znalazł sie projekt polskiego architekta Bartka Piotrowskiego. Koncepcja niedrogiego domu została stworzona z myślą o niedużej działce o znacznym nachyleniu terenu. Bryłę domu tworzą trzy ściany zatopione we wzgórzu oraz czwarta, przeszklona, otwierająca widok na południe. Dom został zaprojektowany dla młodego muzyka i ma mieścić nieduże studio nagrań.

81.WAW.PL - projekt Domu Polnego w centralnej Polsce Dom Polny to projekt Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża z pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Użycie kamienia polnego pozwoliło na wkomponowanie domu w otoczenie oraz uzyskanie kontrastu z lekkim, przeszklonym pawilonem znajdującym się od strony ogrodu
Betonowy świdermajer. Nowa siedziba starostwa powiatowego w Otwocku pod Warszawą Nowa siedziba starostawa w Otwocku ma pomieścić rozproszone dotąd po mieście oddziały urzędu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Trzy realizacje i trzy projekty w finale World Architecture Festival 2019 Organizowany od 2008 roku World Architecture Festival to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. W tym roku wśród 534 projektów i realizacji na tzw. krótkiej liście znalazło się tylko 6 z Polski.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
World Architecture Festival 2017 Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę Berlin Arena odwiedziło ponad 2000 architektów i dizajnerów z całego świata. Nominowanych projektów było aż 512, w ramach WAF oceniano je w 32 kategoriach, a w ramach INSIDE – w 9. Prezentacjom architektów i projektantów przyglądało się 93 sędziów. Warto dodać, że w kategorii Higher Education & Research jednym z jurorów był polski architekt Robert Konieczny, laureat poprzedniej edycji WAF („A-m” 1/2017) – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
World Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii Dobiegła końca tegoroczna edycja festiwalu World Architecture Festival, odbywająca się w Berlinie. Za projekt roku jury uznało odbudowę wioski Guanming w Chinach, obróconej w gruz po trzęsieniu ziemi w 2014. W tym roku nie nagrodzono żadnych realizacji z Polski.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.