Architektura MuratorWydarzeniaDoroczna nagroda ministra kultury

Doroczna nagroda ministra kultury

Laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii architektura został Tomasz Konior, założyciel i główny architekt katowickiego Konior Studio, które na koncie ma ponad 100 budynków, w tym wielokrotnie nagradzane obiekty przeznaczone dla muzyki – siedzibę NOSPR oraz Centrum Symfonia Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagroda jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku.

Tomasz Konior
Tomasz Konior; fot. dzięki uprzejmości Konior Studio

Tomasz Konior został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii architektura. Nagroda jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. Tomasz Konior – założyciel i główny architekt katowickiego Konior Studio – zaprojektował ponad 100 budynków, w tym wielokrotnie nagradzane obiekty przeznaczone dla muzyki – siedzibę NOSPR („A-m” 12/2014) oraz Centrum Symfonia Akademii Muzycznej w Katowicach („A-m” 12/2007). Dotychczas został wyróżniony także m.in. medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Nagrody wręczono w 14 kategoriach. Wśród laureatów, którzy odebrali je na początku października w Łazienkach Królewskich, są: Antoni Libera, Lech Majewski, Tomasz Bagiński, Ewa Michnik, Włodek Pawlik, Jan Polkowski, Teresa Murak, Jacek Przybyłowicz, Józef Broda, Eugenia Maresch, Fundacja Jutropera w Warszawie, Stefan Wojtas, This War of Mine 11 bit studios, Andrzej Dobosz, Jerzy Kalina, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak oraz Ceramika Paradyż. Przy okazji nagrody miło nam poinformować, że Tomasz Konior wkrótce zasiądzie w jury XVI edycji konkursu studenckiego „A-m” Dach w wielkim mieście.

Tak powstawała nowa siedziba NOSPR w Katowicach Najważniejszym elementem nowej siedziby NOSPR, a jednocześnie sercem całego założenia, jest stanowiąca niezależny obiekt wielka sala koncertowa. Wokół niej zbudowano drugi, zwany pierścieniem, w który, znalazły się pomieszczenia dla muzyków i sala kameralna - pisze Tomasz M. Konior.
Nowa dzielnica? - o nowej siedzibie NOSPR-u Michał Stangel W najbliższym sąsiedztwie nowego gmachu nie ma na razie funkcji, które służyłyby ludziom na co dzień. Ale w Katowicach istnieje wiele przykładów miejsc odbiegających od kanonów zrównoważonej urbanistyki, a jednak oswojonych przez mieszkańców - pisze architekt i urbanista Michał Stangel
Miejsce rzeźbione muzyką – o idei projektu nowej siedziby NOSPR-u główny architekt Tomasz Konior Nowe technologie pozwoliły urzeczywistnić marzenia. Połączenie dwóch koncepcji sal: shoebox i vineyard. Przewrotna gra miękkich kształtów sufitu i ścian, balkonów i foteli z twardością betonu i brzozowej sklejki. Odbicie i rozproszenie dźwięku, a jednocześnie troskliwe objęcie muzyki i komfort słuchania. Ogrom przestrzeni i percepcja detali – pisze główny projektant budynku Tomasz Konior
Muzyka i architektura – o projekcie akustyki sali koncertowej NOSPR-u Yasuhisa Toyota Pracując razem z architektem nad projektem sali, postawiliśmy na układ z centralną estradą i widownią typu vineyard – uznaliśmy, że podczas koncertu ważne jest nie tylko to, co słychać, ale też to, co widać dookoła. Na całość naszego doświadczenia składa się bowiem zarówno muzyka, jak i architektura. Amfiteatralne rozmieszczenie widowni powoduje dodatkowo, że publiczność może siedzieć naprzeciw siebie, a przez to wspólnie przeżywać koncert – pisze akustyk Yasuhisa Toyota.
Dom dla muzyków – o nowej siedzibie NOSPR-u Bolesław Stelmach Wewnątrz prostej bryły – ulica. Trzypoziomowy hol obiega wielką salę. Od strony kawiarni, przestrzeni użytkowanej bardziej intensywnie, większy. Na ulicę patrzą okna mieszkańców tego domu: muzyków, urzędników, gości. Patrzą na Wielką Salę. Nie wyczuwa się, nie słyszy kubatury. Nie widać siedzisk. Wrażenie kameralne. Płynne linie balkonów i sufitu. Niezwykłe continuum przestrzeni. Koncentracja. Słyszę pierwsze takty Kyrie mszy h-moll. Pięknie – pisze architekt Bolesław Stelmach
Krzysztof Mycielski o nowej siedzibie NOSPR-u Im dłużej obcujemy z tym gmachem, tym bardziej wciągać nas będzie ilość zawartej w nim treści. Jest jak powieść szkatułkowa, w której wciąż odkrywamy kolejne historie. Nadające mu rangę monumentalne rytmy na elewacjach pobrzmiewają muzyką. Jak w tradycyjnych budowlach obiekt uwodzi rzemiosłem. Pięknie wypalana cegła tworzy na elewacjach mozaikę o niepowtarzalnym charakterze, która zestawiona z karminowymi glifami otworów okiennych przywołuje klimat śląskich familoków.