Architektura MuratorWydarzeniaDrodzy dla mnie. Peter Zumthor zaprasza

Drodzy dla mnie. Peter Zumthor zaprasza

Wystawa, którą szwajcarski architekt przygotował na 20-lecie Kunsthaus Bregenz będzie równie niekonwencjonalna jak wszystko, co robił do tej pory.

Drodzy dla mnie. Peter Zumthor zaprasza
Peter Zumthor, fot. © Brigitte Lacombe/serwis prasowy

Pod żadnym względem nie będzie to zwykła architektoniczna ekspozycja. W zaprojektowanym przez Zumthora budynku centrum sztuki w Bregencji zobaczymy bowiem specjalnie zaaranżowane przez niego przestrzenie wypełnione przedmiotami, które go inspirują – mają to być pojemniki do myślenia, pokazywania i słuchania. Na parterze pośrodku sali zostanie umieszczony fortepian, a ponad sceną zawiśnie czarny baldachim. Za siedzenia służyć tu będą zaprojektowane przez Zumthora krzesła i stołki. Na pierwszym piętrze głównym eksponatem ma być sama architektura budynku. Do tej przestrzeni skomponowany zostanie specjalny utwór muzyczny. Powyżej powstanie biblioteczny labirynt z półkami na książki, wijący się wokół centralnego „literackiego atrium”. Nie zabraknie też ogrodu – sztucznej, magicznej enklawy zakomponowanej na górnej kondygnacji.
Największą atrakcją całego pokazu będą jednak prawdopodobnie dyskusje - w każdą niedzielę o 11.00 architekt będzie prowadził je z zaproszonymi przez siebie gośćmi. W sumie w trakcie ekspozycji odbędzie się ponad 160 wydarzeń. Za program muzyczny odpowiada perkusista i kompozytor Peter Conradin Zumthor (syn architekta), za część literacką Brigitte Labs-Ehlert, a pokazy filmowe przygotuje reżyser Christoph Schaub. Na wystawie znajdą się m.in. zdjęcia ateńskiego Akropolu ulubionej fotografki Zumthora – Hélène Binet. To właśnie ona w 1997 roku wykonała pierwszą sesję nowo oddanego do użytku Kunsthaus Bregenz. Prezentowane na ekspozycji fotografie przedstawiać będą jednak brukowaną drogę na ateńskie wzgórze – projekt ważnego dla Zumthora greckiego architekta krajobrazu Dimitrisa Pikionisa.


Peter Zumthor - Dear to Me
16 września 2017 – 7 stycznia 2018
Kunsthaus Bregenz
www.kunsthaus-bregenz.at

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii Konkurs na nowy budynek w kompleksie szpitala psychiatrycznego z lat 80. XX wieku wygrali młodzi polscy architekci, Ewa Janik i Błażej Janik. Jury było pod wrażeniem ich koncepcji, ponieważ jako jedyna spełniła wszystkie wymagania funkcjonalne – pisze Werner Huber.
House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów Na terenie kampusu Zuryskiego Uniwersytetu Artystycznego stanął eksperymentalny pawilon, zaprojektowany i zbudowany przez studentów. To już drugie wcielenie tej nietypowej konstrukcji.
Nowa architektura Szwajcarii "Szwajcarska architektura nie istnieje" twierdzą organizatorzy wystawy "Schweizweit. Resent architecture in Switzerland". Ekspozycja polemizuje z minimalistycznym stereotypem, ukazując zróżnicowanie realizacji powstałych w przeciągu ostatnich dwóch dekad.
Pływający pawilon w Zurychu Tymczasowy pawilon na Jeziorze Zuryskim oferuje m.in. kino, audytorium, basen i taras słoneczny. Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany przez trzydziestu studentów ETH w Zurychu pod kierunkiem Studio Tom Emerson.
Jeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny Aires Mateus, jedna z najbardziej znanych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje nowe siedziby dwóch instytucji sztuki w centrum Lozanny. Przestrzenie wystawowe muzeów zostaną zamknięte w obrębie jednego budynku i przedzielone wspólnym forum.
Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie