Dworzec Centralny w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Dworzec Centralny PKP w Warszawie, źródło: wikimedia commons, fot. Radek Kołakowski

Dworzec Centralny ma zostać zabytkiem

2018-06-05 14:39

Wojewódzki konserwator zapowiada wpisanie trzech warszawskich dworców - Centralnego, Powiśla i Ochoty - do rejestru zabytków.

Jak donosi "Gazeta Stołeczna", mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki, zamierza jeszcze przed wakacjami wpisać do rejestru zabytków dworce: Centralny, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle.

Warszawa Ochota

i

Autor: Archiwum Architektury Dworzec Warszawa Ochota w 1963. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Obiekty projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka stanęły na centralnym odcinku linii średnicowej i należą do najbardziej charakterystycznych realizacji powojennego modernizmu w Warszawie. Ochota i Powiśle, otwarte w 1963, odznaczają się lekką formą charakterystycznych żelbetonowych dachów. W Dworcu Centralnym, budowanym w latach 1972-1975, główna hala ze stali i szkła kryje pod sobą przestrzeń funkcjonalną dworca. Wyposażenie obiektu ściągano z zagranicy; jednak pośpiech przy jego budowie odbił się na jakości wykończenia.

Dworzec Centralny

i

Autor: Archiwum Architektury Nowa antresola łączy wschodnią i zachodnią część budynku; fot. Werner Huber

Budynek dworca, po wielu latach zaniedbań, wyremontowano przed mistrzostwami w piłce nożnej Euro 2012 - wnętrze odświeżono. W następujących latach wstawiono jednak do hali głównej kontrowersyjną antresolę; obecnie często jest on wykorzystywany do reklam wielkoformatowych.

Warszawa Powiśle

i

Autor: Archiwum Architektury Klubokawiarnia działająca w budynku stacji Warszawa Powiśle. Fot. Radek Kołakowski

To obiekty ogromnie cenne, przykłady znakomitego powojennego modernizmu. Dlatego należy je chronić - mówi prof. Lewicki. Ochota i Powiśle obecnie wpisane są do gminnej ewidencji zabytków; plany dotyczące otoczenia ochroną konserwatorską Dworca Centralnego pojawiały się już w 2009 roku.

Dworzec Centralny

i

Autor: Archiwum Architektury Widok na perony Dworca Centralnego. Fot. Adrian Grycuk/CC 3.0/SA