Architektura MuratorWydarzeniaDworzec Centralny ma zostać zabytkiem

Dworzec Centralny ma zostać zabytkiem

Wojewódzki konserwator zapowiada wpisanie trzech warszawskich dworców - Centralnego, Powiśla i Ochoty - do rejestru zabytków.

Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny PKP w Warszawie, źródło: wikimedia commons, fot. Radek Kołakowski

Jak donosi "Gazeta Stołeczna", mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki, zamierza jeszcze przed wakacjami wpisać do rejestru zabytków dworce: Centralny, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle.

Warszawa Ochota
Dworzec Warszawa Ochota w 1963. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Obiekty projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka stanęły na centralnym odcinku linii średnicowej i należą do najbardziej charakterystycznych realizacji powojennego modernizmu w Warszawie. Ochota i Powiśle, otwarte w 1963, odznaczają się lekką formą charakterystycznych żelbetonowych dachów. W Dworcu Centralnym, budowanym w latach 1972-1975, główna hala ze stali i szkła kryje pod sobą przestrzeń funkcjonalną dworca. Wyposażenie obiektu ściągano z zagranicy; jednak pośpiech przy jego budowie odbił się na jakości wykończenia.

Dworzec Centralny
Nowa antresola łączy wschodnią i zachodnią część budynku; fot. Werner Huber

Budynek dworca, po wielu latach zaniedbań, wyremontowano przed mistrzostwami w piłce nożnej Euro 2012 - wnętrze odświeżono. W następujących latach wstawiono jednak do hali głównej kontrowersyjną antresolę; obecnie często jest on wykorzystywany do reklam wielkoformatowych.

Warszawa Powiśle
Klubokawiarnia działająca w budynku stacji Warszawa Powiśle. Fot. Radek Kołakowski

To obiekty ogromnie cenne, przykłady znakomitego powojennego modernizmu. Dlatego należy je chronić - mówi prof. Lewicki. Ochota i Powiśle obecnie wpisane są do gminnej ewidencji zabytków; plany dotyczące otoczenia ochroną konserwatorską Dworca Centralnego pojawiały się już w 2009 roku.

Dworzec Centralny
Widok na perony Dworca Centralnego. Fot. Adrian Grycuk/CC 3.0/SA
Tagi:
Jaka Warszawa – dziś i jutro? Rozmowa z Marleną Happach Pojawia się potrzeba takiego planowania, które uczyni miasto odpornym na różne wyzwania i tempo zmian – mówi Marlena Happach, Architektka Miasta, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. O dzisiejszych wyzwaniach dla miasta i o jego wizji na kolejne dziesięciolecia rozmawiamy, w momencie gdy trwają prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Fabryka Norblina / Warszawa Przenikające się bryły starej i nowej zabudowy tworzą tajemniczy labirynt, odzwierciedlający plan dawnych przejazdów i placów między historycznymi budynkami fabrycznymi. O nowej realizacji biura PRC Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Jak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz Pracownia Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej zapraszają na Mityng warszawski 2021. W trzydniowym spotkaniu poświęconym tendencjom w badaniach varsavianistycznych udział wezmą m.in. Ewa Kuryłowicz, Ewa P. Porębska, prof. Roch Sulima, Sylwia Chutnik, Anna Cymer, Grzegorz Piątek i Joanna Rajkowska.
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Warszawa z nowymi zasadami współpracy z deweloperami Od teraz deweloperzy budujący osiedla, biurowce czy sklepy w Warszawie będą partycypować finansowo w przebudowie układu drogowego wokół swojej inwestycji adekwatnie to tego, jaki wpływ będzie ona miała na funkcjonowanie miasta. Nowe reguły przestaną też promować dojazdy do centrum samochodem.
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.