Dworzec PKP / Tarnów

i

Autor: Archiwum Architektury Bryła dworca w Tarnowie od ul. Chemicznej; fot. Maciej Lulko

Dworzec PKP w Mościcach w rejestrze zabytków! [GALERIA]

2021-02-10 18:02

Małopolski Konserwator wpisał dworczec PKP w Mościcach do rejestru zabytków. To ostatni moment! Ten należący do kolei obiekt, przypominający nieco Kunsthal Rotterdam Rema Koolhaasa, jest dziś w fatalnym stanie technicznym.

Nazwa obiektuDworzec PKP Tarnów Mościce
Adres obiektuTarnów, ul. Chemiczna 33-101
AutorzyBiuro Projektów Kolejowych, architekt Stanisław Wilkosz z zespołem
Architektura wnętrzPracownia Sztuk Plastycznych Oddział w Krakowie, Janusz Trzebiatowski, Maria Banaś
Powierzchnia użytkowa765.0 m²
Data realizacji (koniec)1976

Budynek dworca PKP w Mościcach wzniesiono w 1976 roku według projektu Stanisława Wilkosza działającego w biurze projektów kolejowych. Masywna bryła dachu zdaje się lewitować nad eterycznym, przeszklonym pawilonem. Dopełnieniem jego architektury są wyjątkowe i szczegółowo opracowane wnętrza, za których wystrój odpowiadają Janusz Trzebiatowski i Maria Banaś z krakowskiego oddziału Pracowni Sztuk Plastycznych. Budynek został sprowadzony do przestrzennego schematu, architektura jest bezpośrednim rozwinięciem układu funkcjonalnego, a o jej wyjątkowości decydują zastosowane materiały oraz wysmakowany detal i wystrój wnętrz. Strategia ta wciąż jest aktualna, bo pozwala dość swobodnie lawirować między zmiennymi komercyjnych potrzebami a estetycznymi ambicjami, łącząc racjonalność ze spektakularnością – pisał na naszych łamach Marcin Kwietowicz („A-m” 10/2020), dodając, że dworzec mógłby stanowić inspirację dla fasad zaprojektowanego wiele lat później Kunsthalle w Rotterdamie autorstwa Rema Koolhaasa.

Czytaj też: Dworzec PKP / Tarnów |

Niestety, należący do PKP obiekt jest dziś w fatalnym stanie technicznym. Nie pomogły pisane przez mieszkańców petycje do kolejarzy ani nawet interwencja u ministra infrastruktury. Nieoczekiwanie pod koniec stycznia urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poinformował, że rozpoczęto procedurę wpisania dworca do rejestru. Zakończono ją w sierpniu. Decyzja jest już prawomocna.

Oprócz samego budynku, do rejestru wpisano także jego wystrój (kasetonowy sufit poczekalni, schody wraz z antresolą, siedziska, oświetlenie, posadzkę, kasy biletowe i zegar). Wnętrze budynku zachwyca kompleksowo zaprojektowanym i utrzymanym bez przekształceń wystrojem, tożsamym z architekturą – mówiła w Radio Kraków Magdalena Miszczyk, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Wpis oznacza, że PKP S.A., chcąc przeprowadzać ewentualne remonty czy modernizacje, musi wystąpić o pozwolenie do władz konserwatorskich. Wytyczne bądź zalecenia zostaną przygotowane po przedstawieniu wniosku z planowanym zakresem prac lub koncepcją.

ZAPISZ SIĘ