Architektura MuratorWydarzeniaDworzec Wrocław Główny i mistrzowie malarstwa renesansowego

Dworzec Wrocław Główny i mistrzowie malarstwa renesansowego

We wtorek 10 września o godzinie 18.00 w zabytkowych wnętrzach Sali Sesyjnej Dworca Wrocław Główny odbędzie się wykład poświęcony twórczości rodu Brueghlów. Wykład poprowadzi Agnieszka Patała, historyk sztuki i niderlandystka

Ród Breughlów przez niemal dwa stulecia wpływał na sztukę Niderlandów. Przedstawiciele rodziny uprawiali różne gatunki malarskie, specjalizując się w ulubionych tematach – stąd przydomki, określające ich specjalności: Breughel Chłopski, Aksamitny, Piekielny...
Wykład Tajniki malarstwa Brueghlów będzie poświęcony warsztatom dynastii. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie ścieżka kariery malarza w renesansowych Niderlandach, organizacja pracy przy dużych projektach, podział zadań w pracowni.

Spotkanie stanowi jedno z wydarzeń towarzyszących plenerowej wystawy, którą można oglądać na tzw. kostkach na placu przed zmodernizowanym dworcem Wrocław Główny do 15 września 2013 roku.

Wykład odbędzie się w jednym z najbardziej charakterystycznych pomieszczeń wrocławskiego Dworca Głównego, zrealizowanym w latach 1855-57. Metalowy strop z blachy cynkowej imituje drewno. Neogotyckie dekoracje w odcieniach złota, ceglastej czerwieni i błękitu odnowione zostały w ciągu ośmiu miesięcy podczas modernizacji dworca.

Czytaj też: Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele |

Dworzec Metropolitalny w Lublinie: budowa zintegrowanego centrum komunikacyjnego Dobiega końca realizacja Dworca Metropolitalnego w Lublinie według projektu pracowni Tremend. Ten największy w regionie węzeł przesiadkowy ma zostać oddany do użytku w lutym 2023 roku.
Dworzec / Wolsztyn Realizacja łączy z pozoru odległe światy – kolej i miasto, chaos i porządek, ruch i spokój. Dyskretnie buduje kulturę przestrzeni dostępnej dla każdego – o nowej realizacji pracowni PL.architekci pisze Piotr Marciniak.
Dworzec / Oświęcim To obiekt funkcjonalny i szlachetny. Jego autorzy odnaleźli w projekcie drogę do połączenia trudnej przeszłości z pełną wyzwań teraźniejszością – o realizacji pisze Janusz Sepioł.
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie Rozbudowana i konsekwentna instalacja fotowoltaiczna nie jest tylko dodatkiem, mającym zapewnić niezbędne punkty we wnioskach o dofinansowanie, ale sposobem na stworzenie przemyślanych form architektonicznych – pisze Tomasz Michalak.