Franklin Mitte - nowa dzielnica mieszkalna w Mannheim

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Dzielnica mieszkalna zamiast wojskowych koszar – MVRDV projektuje w Mannheim

2017-03-07 16:37

Pracownia MVRDV opracowała projekt zagospodarowania powojskowego obszaru Franklin Mitte w Mannheim. Na terenie zajmowanym przez dawne koszary amerykańskiej armii w przyszłości powstanie nowa dzielnica mieszkalna o zróżnicowanej zabudowie.

W położonym w południowo-zachodnich Niemczech Mannheim do 2011 roku mieściło się jedno z największych amerykańskich osiedli wojskowych. Na 500-hektarowym terenie, w rzędach monotonnej zabudowy mieszkały rodziny stacjonujących tu żołnierzy, łącznie około 8 tys. osób. Obecnie poszukiwane są możliwości miejskiej odnowy oraz przekształcenia powojskowych terenów w dzielnicę mieszkalną o zróżnicowanej zabudowie. Odpowiedzialna za projekt zagospodarowania 41-hektarowego obszaru pracownia MVRDV zaproponowała wzniesienie rozrzuconych w krajobrazie mieszkalnych wysokościowców. Ich formy odpowiadają literom składającym się na słowo „Home”.

Holenderskie biuro opracowało projekty dwóch spośród przewidywanych czterech budynków mieszkalnych: w kształcie litery „O”, który pomieści 120 mieszkań na powierzchni 12,830 m2 oraz „M”, gdzie na powierzchni 17,890 m2 znajdzie się 185 mieszkań. W obu obiektach zaprojektowano zróżnicowane przestrzenie publiczne. Na dachu litery „M” przewidziano korty tenisowe, a wnętrze litery „O” stanowić będzie jeszcze jeden ogólnodostępny plac, skomunikowany z otoczeniem za pomocą szerokich schodów. Każdemu z budynków nadano wyrazisty, wyróżniający się na tle neutralnego otoczenia kolor.