Architektura MuratorWydarzeniaDzielnicowy patriotyzm po warszawsku

Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku

Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.

Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku
Osiedle za Żelazną Bramą, lata 70., fot. Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

W stolicy zrealizowano ponad sto projektów osiedli. Niektóre z nich były niezwykle udane i służą mieszkańcom do dziś, inne są krytykowane i zaniedbane. Jak do tego doszło? Dlaczego blok blokowi nie jest równy? Twoje osiedle to wzorcowy pomnik urbanistyki, a może efekt przemysłowej produkcji masowej? Czego brakuje warszawskim osiedlom? Czy każda płyta jest wielka? Czym była jednostka sąsiedzka? Na te wszystkie pytania odpowie Grzegorz Mika - zachęcają organizatorzy. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 14.00 na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego: http://www.facebook.com/1944pl

19.05, godz. 14.00 „Socrealizm – 1949-1956”. Odrzucenie „kosmopolitycznego” modernizmu zmieniło oblicze projektowanej architektury oraz jej skalę. Monumentalne osiedla robotnicze tworzyć miały wzorcowe „pałace” i dzielnice robotnicze, wznoszone za pomocą technik prefabrykacji.

26.05, godz. 14.00 „Architektura odwilży – 1956-1965”. Odrzucenie ideologii w architekturze na rzecz uprzemysłowienia i rozwoju prefabrykacji masowej. Warszawska architektura „dogania” resztę Europy poprzez unikalne realizacje, takie jak Sady Żoliborskie czy Serek Bielański.

2.06, godz. 14.00 „Forma i norma – 1965-1971”. Postępująca prefabrykacja oraz skromne możliwości fabryk domów wpłynęły na standardy i architekturę osiedli mieszkaniowych. Decydującym czynnikiem stała się liczba mieszkań, a nie ich jakość.

9.06, godz. 14.00 "Centrum czy Śródmieście?1945-1970". Odbudowa dzielnic centralnych i powstawanie wielkomiejskiej zabudowy nowego miasta przyczyniły się do stworzenia śródmiejskich „sockamienic”, bloków-plomb i licznych punktowców, które zmieniły przestrzeń Śródmieścia.

16.06, godz. 14.00 „Druga Warszawa – 1971-1975”. Wielkie inwestycje i wielka skala planów Edwarda Gierka. Pełna prefabrykacja wielkopłytowa pozwoliła na realizację nowych dzielnic w niebywałym tempie. Ów „skok cywilizacyjny” możliwy był m.in. dzięki ujednoliceniu oraz sztywnym normom powierzchni mieszkań.

23.06, godz. 14.00 „1975 i dalej”.W stronę XX wieku. Mimo trudności gospodarczych druga pięciolatka rządów Edwarda Gierka przyniosła dziesiątki tysięcy nowych mieszkań, budowanych całkowicie uprzemysłowionymi metodami, w coraz większych osiedlach o skali dzielnic i miast. Od Ursynowa, przez Gocław, Jelonki, aż po nieukończony Tarchomin. Ostatnie bloki w Warszawie powstały w latach 1991-1992.

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.
Piękno betonu – miłość do nagości Beton rozpoczynał skromnie. Materiał konstrukcyjny, który znikał pod płaszczem wykończeniowych powłok zewnętrznych. Brutalizm zapoczątkował jednak jego nowe życie jako oryginalnego detalu architektonicznego.
Narkomfin - modernizm w moskiewskim wydaniu Narkomfin to blok mieszkalny wzniesiony dla wysokich rangą radzieckich urzędników Narodowego Komisariatu Finansów w Moskwie. Projekt stał się okazją do testowania nowych teorii wokół życia kolektywnego i powiązanych z nią form architektonicznych.
Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.
Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Plac zabaw - laboratorium innowacji? Plac zabaw jako laboratorium projektowania? Miejsce, gdzie testowane są nowe miejskie i społeczne koncepcje? Rodzaj sejsmografu, który rejestruje zmieniające się pomysły na edukację i wychowanie młodych ludzi, ale też przestrzeń publiczną? Tak widzą ten rodzaj architektury twórcy wystawy The Playground Project. Architecture for Children.