Architektura MuratorWydarzeniaErgonomia i design w projektowaniu obiektów dla osób starszych [WIDEO]

Ergonomia i design w projektowaniu obiektów dla osób starszych [WIDEO]

Publikujemy nagranie webinarium poświęconego projektowaniu obiektów dla osób starszych. Architektka i Floor Designer w Tarkett Katarzyna Klimek tym razem opowiedziała m.in. o rozwiązaniach zapewniających seniorom poczucie bezpieczeństwa, godności i autonomii.

Ergonomia i design w projektowaniu obiektów dla osób starszych: webinar

Według danych GUS, w 2014 roku po raz pierwszy liczba osób 60+ była w Polsce większa niż młodych, poniżej 15 roku życia, i ten trend będzie narastać. Starzenie się niesie ze sobą wyzwania dla naszych słabnących zdolności motorycznych, sensorycznych i logicznych. Pogarsza się wzrok, hałaśliwe otoczenie budzi niepokój, pamięć zaczyna szwankować. Poza tym, u niektórych z nas rozwiną się choroby wieku podeszłego, takie jak demencja, która stanowi drugą co do częstości występowania przyczynę niepełnosprawności osób powyżej 70 roku życia. Chorobie towarzyszą zaburzenia zmysłów smaku, dotyku oraz zapachu, problemy z postrzeganiem trójwymiarowym, trudności w komunikacji i przetwarzaniu informacji, dezorientacja, a także kłopoty z rozpoznawaniem ludzi, obiektów czy wzorów. Szacuje się, że obecnie na świecie żyją 44 miliony osób cierpiących na demencję. W niedalekiej przyszłości, ze względu na rosnącą średnią długość życia, liczba ta będzie jeszcze większa. Czy jesteśmy na te zmiany gotowi?

Wartości, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu warunków przyjaznych seniorom, to przede wszystkim: zapewnienie bezpieczeństwa, stymulowanie zdolności poznawczych i zadbanie o ich poczucie godności i autonomii. Aby spełnić te warunki, niezbędna jest efektywna współpraca personelu medycznego, pracowników domów opieki, a także rodzin mieszkańców. Z kolei fachowa i empiryczna wiedza każdej z tych grup powinna być fundamentem i merytorycznym wsparciem dla projektantów i architektów tworzących przestrzenie dostosowane do potrzeb pacjentów. Między innymi tych zagadnień dotyczyło webinarium zorganizowane przez redakcję „Architektury-murator” i firmę Tarkett, wiodącego producenta pokryć podłogowych i ściennych także dla segmentów służby zdrowia i opieki.

Katarzyna Klimek, architektka i Floor Designer w Tarkett, opowiedziała o wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć osoby starsze żyjące z demencją. Wyjaśniła, czym jest współczynnik odbicia światła LRV i dlaczego jest tak istotny w projektowaniu przestrzeni domów opieki, a także zaprezentowała, w jaki sposób operować światłem, kolorami, fakturą i wzorami, by wesprzeć orientację przestrzenną oraz skompensować pogarszający się wzrok oraz inne zaburzenia widzenia. 

Program Aged Care firmy Tarkett

W 2014 roku zaledwie 13 krajów na świecie uwzględniało w swoich planach programy obejmujące dodatkowe wsparcie społeczne i medyczne dla pacjentów dotkniętych demencją. Podczas ubiegłorocznego szczytu G20 w Osace spisano deklarację, w której uznano demencję za jeden z globalnych priorytetów zdrowotnych. Zadbanie o dobrostan osób starszych, w tym dementywnych, to jedno z najodpowiedzialniejszych zadań stojących przed współczesnym społeczeństwem. Firma Tarkett przeprowadziła badania, których celem było poznanie i lepsze zrozumienie wpływu projektowania wnętrz na dobre samopoczucie oraz zdrowie seniorów. Wyniki badań zostały opublikowane w tak zwanej Białej Księdze, którą można pobrać ze strony dlademencji.tarkett.pl. Ponadto, aby umożliwić projektowanie z myślą o potrzebujących, Tarkett korzysta z platformy VR-EP (Virtual Reality Empathy Platform) – narzędzia polecanego przez ekspertów w dziedzinie demencji. Więcej informacji na stronie dlademencji.tarkett.pl.

Autor: (Red.)
Pokochać starość Projektowanie dla seniorów to sprawa osobista. Wszyscy się starzeją, musimy więc stworzyć lepsze miejsca, w których będziemy mogli się starzeć. Może to też być dobry interes. Przewiduje się, że do 2050 roku światowa populacja osób powyżej 65 lat wyniesie 1,6 miliarda. To 1,6 miliarda konsumentów, którzy obecnie nie mają produktu, który zaspokaja ich potrzeby. Matthias Hollwich – nowojorski projektant i autor książki New Aging – o tym, czym naprawdę jest architektura dla seniorów.
Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom – konferencja Upadki stanowią jeden z głównych powodów utraty zdrowia i życia wśród osób starszych. W dużym stopniu można im zapobiec dzięki odpowiedniej organizacji przestrzeni.
W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów Nowe mieszkania będą zaprojektowane specjalnie dla osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bezprogowe wejścia, większe łazienki i windy, szersze drzwi, podświetlane listwy podłogowe – to wszystko ma ułatwić seniorom codzienność.