Architektura MuratorWydarzeniaErgonomia i design w projektowaniu obiektów dla osób starszych [WIDEO]

Ergonomia i design w projektowaniu obiektów dla osób starszych [WIDEO]

Publikujemy nagranie webinarium poświęconego projektowaniu obiektów dla osób starszych. Architektka i Floor Designer w Tarkett Katarzyna Klimek tym razem opowiedziała m.in. o rozwiązaniach zapewniających seniorom poczucie bezpieczeństwa, godności i autonomii.

Według danych GUS, w 2014 roku po raz pierwszy liczba osób 60+ była w Polsce większa niż młodych, poniżej 15 roku życia, i ten trend będzie narastać. Starzenie się niesie ze sobą wyzwania dla naszych słabnących zdolności motorycznych, sensorycznych i logicznych. Pogarsza się wzrok, hałaśliwe otoczenie budzi niepokój, pamięć zaczyna szwankować. Poza tym, u niektórych z nas rozwiną się choroby wieku podeszłego, takie jak demencja, która stanowi drugą co do częstości występowania przyczynę niepełnosprawności osób powyżej 70 roku życia. Chorobie towarzyszą zaburzenia zmysłów smaku, dotyku oraz zapachu, problemy z postrzeganiem trójwymiarowym, trudności w komunikacji i przetwarzaniu informacji, dezorientacja, a także kłopoty z rozpoznawaniem ludzi, obiektów czy wzorów. Szacuje się, że obecnie na świecie żyją 44 miliony osób cierpiących na demencję. W niedalekiej przyszłości, ze względu na rosnącą średnią długość życia, liczba ta będzie jeszcze większa. Czy jesteśmy na te zmiany gotowi?

Wartości, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu warunków przyjaznych seniorom, to przede wszystkim: zapewnienie bezpieczeństwa, stymulowanie zdolności poznawczych i zadbanie o ich poczucie godności i autonomii. Aby spełnić te warunki, niezbędna jest efektywna współpraca personelu medycznego, pracowników domów opieki, a także rodzin mieszkańców. Z kolei fachowa i empiryczna wiedza każdej z tych grup powinna być fundamentem i merytorycznym wsparciem dla projektantów i architektów tworzących przestrzenie dostosowane do potrzeb pacjentów. Między innymi tych zagadnień dotyczyło webinarium zorganizowane przez redakcję „Architektury-murator” i firmę Tarkett, wiodącego producenta pokryć podłogowych i ściennych także dla segmentów służby zdrowia i opieki.

Katarzyna Klimek, architektka i Floor Designer w Tarkett, opowiedziała o wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć osoby starsze żyjące z demencją. Wyjaśniła, czym jest współczynnik odbicia światła LRV i dlaczego jest tak istotny w projektowaniu przestrzeni domów opieki, a także zaprezentowała, w jaki sposób operować światłem, kolorami, fakturą i wzorami, by wesprzeć orientację przestrzenną oraz skompensować pogarszający się wzrok oraz inne zaburzenia widzenia. 

Program Aged Care firmy Tarkett

W 2014 roku zaledwie 13 krajów na świecie uwzględniało w swoich planach programy obejmujące dodatkowe wsparcie społeczne i medyczne dla pacjentów dotkniętych demencją. Podczas ubiegłorocznego szczytu G20 w Osace spisano deklarację, w której uznano demencję za jeden z globalnych priorytetów zdrowotnych. Zadbanie o dobrostan osób starszych, w tym dementywnych, to jedno z najodpowiedzialniejszych zadań stojących przed współczesnym społeczeństwem. Firma Tarkett przeprowadziła badania, których celem było poznanie i lepsze zrozumienie wpływu projektowania wnętrz na dobre samopoczucie oraz zdrowie seniorów. Wyniki badań zostały opublikowane w tak zwanej Białej Księdze, którą można pobrać ze strony dlademencji.tarkett.pl. Ponadto, aby umożliwić projektowanie z myślą o potrzebujących, Tarkett korzysta z platformy VR-EP (Virtual Reality Empathy Platform) – narzędzia polecanego przez ekspertów w dziedzinie demencji. Więcej informacji na stronie dlademencji.tarkett.pl.

Autor: (Red.)
Ogrzewanie, wentylacja, odzysk ciepła [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Ogrzewanie, wentylacja, odzysk ciepła – cały system od jednego producenta!”. Najważniejsze wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Tomasz Krzyżanowski, Field Engineer w firmie Hoval odpowiedzialny za projektowanie systemów grzewczych oraz wentylacyjnych.
Projektowanie akustyki i prywatności w obiektach służby zdrowia [WIDEO] Publikujemy nagranie webinar „Projektowanie dobrej akustyki i prywatności w obiektach służby zdrowia z uwzględnieniem wpływu na środowisko naturalne”. Najnowsze badania dotyczące komfortu akustycznego w placówkach medycznych omawia Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain.
Koszt elewacji z blachy. Rozwiązania systemowe w zabytkowej oraz we współczesnej architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Koszt elewacji z blachy. Rozwiązania systemowe w zabytkowej oraz we współczesnej architekturze”. Systemy elewacji w technologii rąbka, łuski, paneli i kaset oraz najnowsze rozwiązania z użyciem paneli perforowanych i siatek cięto-ciągnionych omawia Igor Pilutkiewicz, Marketing Manager w firmie RHEINZINK.
Nie tylko współczesne stodoły. BIM i CAD w zrównoważonej architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinaru „Nie tylko współczesne stodoły. BIM i CAD w zrównoważonej architekturze”. Najnowsze rozwiązania redukujące odpady i emisje CO2 oraz metody zastosowania BIM i CAD dla elewacji i pokryć dachowych omawia Igor Pilutkiewicz, Marketing Manager w firmie RHEINZINK.
Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników? [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników?”. Najnowsze badania, wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Magda Szubert, specjalistka z dziedziny akustyki i psychoakustyki.
Praktyczne wykorzystanie doświetlenia dachowego w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Praktyczne wykorzystanie doświetlenia dachowego w architekturze”. Najważniejsze wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Andrzej Łebek, architekt, manager wsparcia projektowego w Lamilux Polska.