Architektura MuratorWydarzeniaEwa Kuryłowicz i Piotr Todys: dyskusja o dostępności przestrzeni publicznej

Ewa Kuryłowicz i Piotr Todys: dyskusja o dostępności przestrzeni publicznej

Jak aranżować przestrzenie miejskie, by były dostępne dla wszystkich użytkowników: nie tylko osób poruszających się na wózkach, ale też rodziców z małymi dziećmi czy seniorów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć Ewa Kuryłowicz, autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym” oraz Piotr Todys, współzałożyciel Fundacji TUS, zajmującej się m.in. prowadzeniem audytów miejsc publicznych pod kątem ich dostępności.

Ewa Kuryłowicz i Piotr Todys: dyskusja o dostępności przestrzeni publicznej

Otwarty Uniwersytet Jazdów zaprasza na webinarium na temat barier architektonicznych oraz architektury dostępnej. W dyskusji udział wezmą: profesor Ewa Kuryłowicz, kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na WA PW, autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym”, która od lat zajmuje się tematyką dostosowywania przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oraz  Piotr Todysa z fundacji TUS działającej na rzecz równości społecznej i popularyzacji projektowania uniwersalnego.

Czytaj też: WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! |

Wydarzenie będzie składać się z dwóch części – wykładu Ewa Kuryłowicz oraz dyskusji z Piotrem Todysem o dostosowaniu przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się. W trakcie webinarium przewidziano możliwość zadawania pytań prelegentom.

Pretekstem do spotkania jest budowa rampy wjazdowej do jednego z domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Projekt autorstwa architektek Anny Franczyk i Soni Kwiatkowskiej, został zrealizowany w ramach warsztatów „Udostępnij się!”.

Wydarzenie pierwotnie planowane było na 19 października, ale z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju zostało przełożone. O nowym terminie poinformujemy niezwłocznie. Więcej na profilu akcji „Wytchnieniownia - SPA dla mam. Wspieramy mamy" na FB


Autor: (Red.)
Lider Dostępności 2021 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz szósty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród laureatów znalazł się też architekt Krzysztof Chwalibóg: jeden z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce.
Inteligentny dom dla osób z niepełnosprawnościami Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?
Lider Dostępności 2020 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz piąty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia xystudio. „Architektura-murator” była patronem medialnym konkursu.
Lider Dostępności 2019 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz czwarty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Lider Dostępności 2019 – kolejna edycja konkursu promującego projektowanie uniwersalne Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca w aż ośmiu kategoriach.
WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.