Architektura MuratorWydarzeniaWŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.

Projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

Nie trzeba nikogo przekonywać, że praca architekta musi uwzględniać dziś potrzeby wszystkich użytkowników, zapewniając wszystkim pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz dostęp do wszelkich dóbr i usług, niezależnie od wieku, stopnia sprawności i wielu innych uwarunkowań. Zajęcia z projektowania uniwersalnego prowadzone są już na wielu polskich uczelniach, wciąż brakuje jednak polskojęzycznych publikacji, które w syntetyczny i przystępny sposób omawiałyby istniejące normy i parametry w tej dziedzinie. Lukę tę postanowiła wypełnić Fundacja Integracja, wydając ilustrowane kompendium projektowania bez barier.

„Włącznik” to pierwsza w Polsce publikacja dla architektów, która wykracza poza określone prawem minima i krok po kroku przybliża projektowanie uniwersalne, ułatwiając spełnienie wymagań powszechnej dostępności. Pokazujemy w nim, że dostępność to uwzględnianie nie tylko potrzeb osób poruszających się na wózku, ale i tych, którzy korzystają z kul, lasek, osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu i wszystkich z innymi rodzajami niepełnosprawności, czasowo niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi, osób starszych czy dzieci. Przedstawiamy konkretne dane parametryczne, dajemy więc narzędzie, które pozwoli projektować nietypowe rozwiązania i mierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest zaprojektowanie czy przekształcenie przestrzeni tak, by była uniwersalnie dostępna – tłumaczy Kamil Kowalski, autor „Włącznika”, na co dzień projektant i audytor dostępności architektonicznej w fundacji Integracja.

Książka przeprowadza czytelnika przez proces projektowania dostępnego – od położenia obiektu i jego relacji z otoczeniem, przez tworzenie przyjaznych przestrzeni wspólnych, po szczegółowe parametry urządzeń ułatwiających poruszanie się różnych grup użytkowników, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. „Włącznik” jest abecadłem, przy pomocy którego zdolny architekt będzie w stanie tworzyć dobre budynki – zachęca do lektury Krzysztof Chwalibóg, przewodniczący Polskiej Rady Architektury. Publikacja w wersji elektronicznej dostępna jest tu. Dla pierwszych pięciu osób, które w poście na naszym Facebookowym profilu zamieszczą poprawną odpowiedź na poniższe pytanie mamy też wersję drukowaną:

Włącznik – projektowanie bez barier

Autor: Kamil Kowalski

Redakcja: Tomasz Pisarzewski

Opracowanie graficzne: Tomek Domański i Mikołaj Olizar-Zakrzewski – Takie.Pany

Skład: Barbara Sadowska, Marta Burda, Tomek Domański

Korekta: Joanna Anna Dżaman, Ewa Sawicka

Zespół projektowy: Joanna Ejsmont, Jarosław Bogucki, Monika Okrasa, Tomasz Pisarzewski

Współpraca: Adam Buśko i Weronika Marciniak

Wydawca: Fundacja Integracja

Lider Dostępności 2021 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz szósty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród laureatów znalazł się też architekt Krzysztof Chwalibóg: jeden z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce.
Ewa Kuryłowicz i Piotr Todys: dyskusja o dostępności przestrzeni publicznej Jak aranżować przestrzenie miejskie, by były dostępne dla wszystkich użytkowników: nie tylko osób poruszających się na wózkach, ale też rodziców z małymi dziećmi czy seniorów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć Ewa Kuryłowicz, autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym” oraz Piotr Todys, współzałożyciel Fundacji TUS, zajmującej się m.in. prowadzeniem audytów miejsc publicznych pod kątem ich dostępności.
Inteligentny dom dla osób z niepełnosprawnościami Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?
Lider Dostępności 2020 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz piąty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia xystudio. „Architektura-murator” była patronem medialnym konkursu.
Lider Dostępności 2019 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz czwarty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Lider Dostępności 2019 – kolejna edycja konkursu promującego projektowanie uniwersalne Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca w aż ośmiu kategoriach.