Architektura MuratorWydarzeniaWŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.

Projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie!

Nie trzeba nikogo przekonywać, że praca architekta musi uwzględniać dziś potrzeby wszystkich użytkowników, zapewniając wszystkim pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz dostęp do wszelkich dóbr i usług, niezależnie od wieku, stopnia sprawności i wielu innych uwarunkowań. Zajęcia z projektowania uniwersalnego prowadzone są już na wielu polskich uczelniach, wciąż brakuje jednak polskojęzycznych publikacji, które w syntetyczny i przystępny sposób omawiałyby istniejące normy i parametry w tej dziedzinie. Lukę tę postanowiła wypełnić Fundacja Integracja, wydając ilustrowane kompendium projektowania bez barier.

„Włącznik” to pierwsza w Polsce publikacja dla architektów, która wykracza poza określone prawem minima i krok po kroku przybliża projektowanie uniwersalne, ułatwiając spełnienie wymagań powszechnej dostępności. Pokazujemy w nim, że dostępność to uwzględnianie nie tylko potrzeb osób poruszających się na wózku, ale i tych, którzy korzystają z kul, lasek, osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu i wszystkich z innymi rodzajami niepełnosprawności, czasowo niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi, osób starszych czy dzieci. Przedstawiamy konkretne dane parametryczne, dajemy więc narzędzie, które pozwoli projektować nietypowe rozwiązania i mierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest zaprojektowanie czy przekształcenie przestrzeni tak, by była uniwersalnie dostępna – tłumaczy Kamil Kowalski, autor „Włącznika”, na co dzień projektant i audytor dostępności architektonicznej w fundacji Integracja.

Książka przeprowadza czytelnika przez proces projektowania dostępnego – od położenia obiektu i jego relacji z otoczeniem, przez tworzenie przyjaznych przestrzeni wspólnych, po szczegółowe parametry urządzeń ułatwiających poruszanie się różnych grup użytkowników, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. „Włącznik” jest abecadłem, przy pomocy którego zdolny architekt będzie w stanie tworzyć dobre budynki – zachęca do lektury Krzysztof Chwalibóg, przewodniczący Polskiej Rady Architektury. Publikacja w wersji elektronicznej dostępna jest tu. Dla pierwszych pięciu osób, które w poście na naszym Facebookowym profilu zamieszczą poprawną odpowiedź na poniższe pytanie mamy też wersję drukowaną:

Włącznik – projektowanie bez barier

Autor: Kamil Kowalski

Redakcja: Tomasz Pisarzewski

Opracowanie graficzne: Tomek Domański i Mikołaj Olizar-Zakrzewski – Takie.Pany

Skład: Barbara Sadowska, Marta Burda, Tomek Domański

Korekta: Joanna Anna Dżaman, Ewa Sawicka

Zespół projektowy: Joanna Ejsmont, Jarosław Bogucki, Monika Okrasa, Tomasz Pisarzewski

Współpraca: Adam Buśko i Weronika Marciniak

Wydawca: Fundacja Integracja

Inteligentny dom dla osób z niepełnosprawnościami Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?
Lider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników Przedłużono termin przyjmowanie zgłoszeń do 5. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Projekty i inicjatywy można nadsyłać do 27 marca.
Lider Dostępności 2019 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz czwarty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Lider Dostępności 2019 – kolejna edycja konkursu promującego projektowanie uniwersalne Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca w aż ośmiu kategoriach.
SARP Kraków. Współczesna architektura dla wszystkich, czyli projekt bez przeszkód Studenckie Koło KREATURA i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zapraszają na debatę Projekt bez przeszkód. Eksperci dyskutować będą o projektowaniu uniwersalnym i budynkach dostępnych dla wszystkich – osób niepełnosprawnych, starszych czy matek z dziećmi