Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania 2020

Festiwal Otwarte Mieszkania 2020

Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.

Festiwal Otwarte Mieszkania 2020
Plakat zapowiadający festiwal Otwarte Mieszkania 2020


Już po raz czwarty mieszkanki i mieszkańcy Krakowa otworzą drzwi swoich prywatnych mieszkań, domów i pracowni artystycznych, zapraszając do nich nieznajomych. Podczas dwóch lipcowych weekendów otwarte zostaną między innymi mieszkania na Zabłociu i Kazimierzu. Po każdym z wnętrz gości oprowadzi jego właściciel lub projektant, opowiadając historię miejsca, rzeczy i mieszkających w nim ludzi.

Ponadto odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, podczas których uczestnicy będą mieli szansę spojrzeć na swoje miasto z zupełnie nowej perspektywy, przewidziano bowiem  także spacery po dachach Krakowa. Z kolei dla najmłodszych przygotowane zostaną różnorodne zadania w ramach specjalnych warsztatów.

Choć tegoroczna edycja mogła podzielić los innych odwołanych festiwali, zdecydowaliśmy się na jej organizację w późniejszym terminie, wierząc, że otwartość leżąca u podstaw Festiwalu jest teraz potrzebna jak nigdy wcześniej. Jesteśmy przekonani, że po ostatnich miesiącach spędzonych w odosobnieniu jeszcze ważniejsze staje się spotkanie z drugim człowiekiem oraz budowanie społecznego zaufania
- tłumaczą aurganizatorzy ze Stowarzyszenia Otwarte Mieszkania.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników zapowiadają stałe monitorowanie sytuacji epidemicznej w kraju i dostosowanie formy festiwalu do aktualnego stanu oraz obowiązujących rozporządzeń. Zapowiadane wydarzenia mogą więc odbyć się on-line. Na części wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja  na stronie festiwalu. Szczegółowy program tegorocznej edycji zostanie opublikowany najpóźniej na tydzień przed wydarzeniem.

Otwarte Mieszkania: z Warszawy do Krakowa

Pomysł Festiwalu Otwarte Mieszkania narodził się w Warszawie, wśród osób związanych z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, gdzie wydarzenie odbywa się już od pięciu lat i odnosi kolejne sukcesy. W 2013 roku przyznano mu nagrodę S3KTOR w dziedzinie Kultura i sztuka za najlepszą inicjatywę pozarządową w stolicy.

W związku z tak pozytywnym odbiorem oraz rozwojem Festiwalu Otwarte Mieszkania w Warszawie, zdecydowano się zorganizować jego pierwszą edycję w innym mieście. Wybrano Kraków, ze względu na różnorodność architektoniczną, wyjątkowość zachowanych przestrzeni oraz brak podobnej propozycji w ofercie kulturalnej. Pierwsza edycja festiwalu w stolicy Małopolski odbyła się w 2017 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie
Kiedy: 18-19 oraz 25-26 lipca 2020 roku

Autor: (Red.)
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.