Future Builders: rozmowy o budownictwie przyszłości

i

Autor: Archiwum Architektury Uczestnicy Future Builders, od lewej Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira; fot. serwis prasowy

Future Builders: Aluprof inicjuje rozmowy o budownictwie przyszłości

2021-08-26 13:44

Zbigniew Maćków, Przemo Łukasik, Robert Konieczny, Álvaro Siza Vieira czy Bogdan Zaha to tylko niektórzy prelegenci, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak powinno wyglądać budownictwo przyszłości w ramach cyklu dyskusji Future Builders.

Projekt Future Builders ma tak motywować architektów oraz urbanistów, by ich miasta i obiekty mogły cieszyć kolejne pokolenia mieszkańców. Ma ich uwrażliwić na kwestie harmonijnego współistnienia oraz zrównoważonego rozwoju. Ich dzieła – nowe budynki, osiedla i miasta mają wpisywać się w socjalne oraz przyrodnicze otoczenie, nie powodując napięć i konfliktów. Wręcz przeciwnie: rozładowywać i unieważniać je.Do dyskusji o kierunkach, wizjach, pomysłach i wątpliwościach zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu przyszłość miast, a więc cywilizacji. Do dyspozycji architektów i urbanistów, urzędników oraz przedsiębiorców branży budowlanej oddane zostanie nowe forum oparte o onlinowe konferencje i offlinowe kongresy (o ile pandemiczne obostrzenia na to pozwolą). Dostęp do nich będzie bezpłatny, a mówcami będą luminarze światowej architektury, designu, urbanistyki i planowania przestrzennego. Naszą ideę oraz wynikającą z niej inicjatywę popierają już najbardziej wpływowe organizacje i najbardziej opiniotwórcze media. Ze zrzeszającą wszystkich polskich architektów Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na czele – zapowiadają organizatorzy, firma Aluprof.W ramach Future Builders zaplanowano m.in. rozmowy z architektami i ekspertami z całego świata. Teoretycy urbanistyki i socjologowie przestrzeni będą mogli skonfrontować swoje wizje z codzienną praktyką przedsiębiorców budowlanych i zatrudniających ich deweloperów. Pierwsze spotkanie już 2 września o godz. 15.00. Gościem Future Builders będzie architekt Bogdan Zaha z pracowni Zaha Hadid Architects. Projektant, mieszkający aktualnie w Londynie, posiada doświadczenie obejmujące wiele etapów – ze szczególnym uwzględnieniem modelowania parametrycznego i zaawansowanych metodologii projektowania geometrycznego. Samodzielnie oraz wraz ze swoim zespołem opracował takie projekty, jak Alai Residential Complex w Meksyku, Beijing Daxing International Airport, Masaryk Railway Station Central Business District w Pradze, Business District we Frankfurcie czy Terminal nr 6 dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Heathrow w Londynie.

Na wrzesień przewidziano też dyskusje z udziałem Roberta Koniecznego i Przemo Łukasika, a w październiku swoimi refleksjami na temat budownictwa przyszłości podzielą się m.in. Zbigniew Maćków i portugalski architekt Álvaro Leite Siza Vieira. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie http://future-builders.com/.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ