Architektura MuratorWydarzeniaGaleria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Hotel Cracovia, makieta, fot. Łukasz Wojciechowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Otwarcie Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku pod nazwą Przekroje odbyło się 17 grudnia. Nową ekspozycję będzie można oglądać razem z Galerią Designu w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim w Krakowie. Jak mówił obecny na uroczystości Andrzej Szczerski, dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego, obie wystawy są zapowiedzią przyszłego muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia. Dziedziny te nie miały dotąd stałej prezentacji w naszym muzeum ani nie mają adekwatnej dla swojego znaczenia reprezentacji w muzealnej kolekcji. Otwarcie stałych wystaw w Kamienicy Szołayskich to początek zmian w tym zakresie, a także zapowiedź najważniejszego projektu inwestycyjnego, jaki Muzeum Narodowe w Krakowie realizować będzie w najbliższej przyszłości, czyli adaptacji dawnego hotelu Cracovia na cele nowego oddziału poświęconego architekturze i designowi – zapowiedział Szczerski.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku, fragment ekspozycji; fot. Tomasz Markowski

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

Przekrojowość prezentacji, do której nawiązuje tytuł wystawy, odnosi się zarówno do przemian historycznych, jak i różnorodności pokazywanych obiektów i podejmowanych zagadnień. Architektura ukazana jest w kontekście odpowiedzialności społecznej, problemów mieszkalnictwa i urbanistyki. Kuratorzy podzielili ekspozycję na sześć sekcji: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty.

Pojęcie Kompozycji, zarówno na wystawie, jak i w działalności architektonicznej, wyraża się przede wszystkim poprzez plan i odwołuje do postrzegania architektury jako organizacji zespołu elementów korespondujących ze sobą, z otoczeniem, a także z użytkownikiem obiektu – czytamy w informacji prasowej. W sekcji Natura zwiedzający będą mogli prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniała się świadomość projektowania w relacji ze środowiskiem naturalnym, w części Technologia przyjrzeć się poszukiwaniom nowych rozwiązań formalnych i technicznych, a w części Manifest, zgłębić idee, jakie przyświecały twórcom architektury w XX i XXI wieku. Sekcja Czas i przestrzeń skupia się na relacjach między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a Koszty odnosi do wpływu, jaki architektura wywiera na nasze życie.

W Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku prezentowane są makiety, fotografie oraz multimedia ukazujące najważniejsze realizacje ostatnich 120 lat. Obok osiedla przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu (proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak z zespołem) czy kościoła Ducha Świętego w Tychach (proj. Stanisław Niemczyk z zespołem) pokazano wrocławski Solpol (proj. Wojciech Jarząbek z zespołem), ale też Centrum Dialogu w Szczecinie (proj. KWK Promes), budynek Sprzeczna w Warszawie (proj. BBGK Architekci) czy halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak). Projekt aranżacji wystawy opracowała Agnieszka Szultk, a wyboru obiektów dokonał zespół kuratorski w składzie Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk i Kacper Kępiński.

Eksponaty i archiwalia pochodzą przede wszystkim z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, ale wzbogacone zostały o wypożyczenia z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i współcześnie działających pracowni architektonicznych (m.in. BBGK Architekci, KWK Promes, Biuro Projektów Lewicki Łatak).

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku
Zespół kuratorski:
Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk, Kacper Kępiński
Projekt aranżacji: Agnieszka Szultk (Szultk Architecture)
Koordynator projektu: Katarzyna Pawłowska

Autor: Piotr Prus
Nowy cykl studenckich webinarów na temat konstrukcji dachów Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci wzięli już udział w webinarach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów firmy Dörken. W nowym roku producent membran dachowych zapowiada kontynuację cyklu zawodowych szkoleń.
Krzysztof Ingarden o miejskich utopiach. Kolejny webinar 2031 NOW Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszają na kolejne webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie on-line z Krzysztofem Ingardenem towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2021 roku Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele działo się też w polskiej i światowej architekturze. Zyskaliśmy własnego przedstawiciela przy okrągłym stole Nowego Europejskiego Bauhausu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się biennale architektury w Wenecji, a wśród nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022 znalazła się rekordowa liczba obiektów z Polski. Prezentujemy nasz subiektywny przegląd  najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2021 roku.
Kengo Kuma w Krakowie. Eksperyment. Materiał. Architektura Najnowsze projekty Kengo Kumy można oglądać na wystawie „Eksperyment. Materiał. Architektura” w krakowskim Muzeum Manggha. Uzupełnieniem ekspozycji jest drewniana instalacja zaprojektowana przez pracownię Japończyka we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!” stanowi podsumowanie lokalnych działań realizowanych przez NIAiU w latach 2020-2021. Zobaczymy najciekawsze przykłady międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej.
Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku Do Mies van der Rohe Award 2022 nominowano rekordową liczbę 25 polskich realizacji. Możemy zobaczyć je wszystkie na nowej wystawie w warszawskim pawilonie Zodiak. A dodatkowo poznać idee, którymi kierowali się ich autorzy w zestawieniu z opiniami nominujących ekspertów. Otwarciu ekspozycji towarzyszy dyskusja z udziałem Ivana Blasiego, Ewy P. Porębskiej, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Grzegorza Stiasnego.