Architektura MuratorWydarzeniaGaleria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Hotel Cracovia, makieta, fot. Łukasz Wojciechowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Otwarcie Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku pod nazwą Przekroje odbyło się 17 grudnia. Nową ekspozycję będzie można oglądać razem z Galerią Designu w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim w Krakowie. Jak mówił obecny na uroczystości Andrzej Szczerski, dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego, obie wystawy są zapowiedzią przyszłego muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia. Dziedziny te nie miały dotąd stałej prezentacji w naszym muzeum ani nie mają adekwatnej dla swojego znaczenia reprezentacji w muzealnej kolekcji. Otwarcie stałych wystaw w Kamienicy Szołayskich to początek zmian w tym zakresie, a także zapowiedź najważniejszego projektu inwestycyjnego, jaki Muzeum Narodowe w Krakowie realizować będzie w najbliższej przyszłości, czyli adaptacji dawnego hotelu Cracovia na cele nowego oddziału poświęconego architekturze i designowi – zapowiedział Szczerski.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku, fragment ekspozycji; fot. Tomasz Markowski

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

Przekrojowość prezentacji, do której nawiązuje tytuł wystawy, odnosi się zarówno do przemian historycznych, jak i różnorodności pokazywanych obiektów i podejmowanych zagadnień. Architektura ukazana jest w kontekście odpowiedzialności społecznej, problemów mieszkalnictwa i urbanistyki. Kuratorzy podzielili ekspozycję na sześć sekcji: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty.

Pojęcie Kompozycji, zarówno na wystawie, jak i w działalności architektonicznej, wyraża się przede wszystkim poprzez plan i odwołuje do postrzegania architektury jako organizacji zespołu elementów korespondujących ze sobą, z otoczeniem, a także z użytkownikiem obiektu – czytamy w informacji prasowej. W sekcji Natura zwiedzający będą mogli prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniała się świadomość projektowania w relacji ze środowiskiem naturalnym, w części Technologia przyjrzeć się poszukiwaniom nowych rozwiązań formalnych i technicznych, a w części Manifest, zgłębić idee, jakie przyświecały twórcom architektury w XX i XXI wieku. Sekcja Czas i przestrzeń skupia się na relacjach między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a Koszty odnosi do wpływu, jaki architektura wywiera na nasze życie.

W Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku prezentowane są makiety, fotografie oraz multimedia ukazujące najważniejsze realizacje ostatnich 120 lat. Obok osiedla przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu (proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak z zespołem) czy kościoła Ducha Świętego w Tychach (proj. Stanisław Niemczyk z zespołem) pokazano wrocławski Solpol (proj. Wojciech Jarząbek z zespołem), ale też Centrum Dialogu w Szczecinie (proj. KWK Promes), budynek Sprzeczna w Warszawie (proj. BBGK Architekci) czy halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak). Projekt aranżacji wystawy opracowała Agnieszka Szultk, a wyboru obiektów dokonał zespół kuratorski w składzie Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk i Kacper Kępiński.

Eksponaty i archiwalia pochodzą przede wszystkim z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, ale wzbogacone zostały o wypożyczenia z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i współcześnie działających pracowni architektonicznych (m.in. BBGK Architekci, KWK Promes, Biuro Projektów Lewicki Łatak).

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku
Zespół kuratorski:
Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk, Kacper Kępiński
Projekt aranżacji: Agnieszka Szultk (Szultk Architecture)
Koordynator projektu: Katarzyna Pawłowska

Autor: Piotr Prus
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.