Architektura MuratorWydarzeniaGaleria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Hotel Cracovia, makieta, fot. Łukasz Wojciechowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Otwarcie Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku pod nazwą Przekroje odbyło się 17 grudnia. Nową ekspozycję będzie można oglądać razem z Galerią Designu w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim w Krakowie. Jak mówił obecny na uroczystości Andrzej Szczerski, dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego, obie wystawy są zapowiedzią przyszłego muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia. Dziedziny te nie miały dotąd stałej prezentacji w naszym muzeum ani nie mają adekwatnej dla swojego znaczenia reprezentacji w muzealnej kolekcji. Otwarcie stałych wystaw w Kamienicy Szołayskich to początek zmian w tym zakresie, a także zapowiedź najważniejszego projektu inwestycyjnego, jaki Muzeum Narodowe w Krakowie realizować będzie w najbliższej przyszłości, czyli adaptacji dawnego hotelu Cracovia na cele nowego oddziału poświęconego architekturze i designowi – zapowiedział Szczerski.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie
Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku, fragment ekspozycji; fot. Tomasz Markowski

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku

Przekrojowość prezentacji, do której nawiązuje tytuł wystawy, odnosi się zarówno do przemian historycznych, jak i różnorodności pokazywanych obiektów i podejmowanych zagadnień. Architektura ukazana jest w kontekście odpowiedzialności społecznej, problemów mieszkalnictwa i urbanistyki. Kuratorzy podzielili ekspozycję na sześć sekcji: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty.

Pojęcie Kompozycji, zarówno na wystawie, jak i w działalności architektonicznej, wyraża się przede wszystkim poprzez plan i odwołuje do postrzegania architektury jako organizacji zespołu elementów korespondujących ze sobą, z otoczeniem, a także z użytkownikiem obiektu – czytamy w informacji prasowej. W sekcji Natura zwiedzający będą mogli prześledzić, jak na przestrzeni lat zmieniała się świadomość projektowania w relacji ze środowiskiem naturalnym, w części Technologia przyjrzeć się poszukiwaniom nowych rozwiązań formalnych i technicznych, a w części Manifest, zgłębić idee, jakie przyświecały twórcom architektury w XX i XXI wieku. Sekcja Czas i przestrzeń skupia się na relacjach między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, a Koszty odnosi do wpływu, jaki architektura wywiera na nasze życie.

W Galerii Architektury Polskiej XX i XXI wieku prezentowane są makiety, fotografie oraz multimedia ukazujące najważniejsze realizacje ostatnich 120 lat. Obok osiedla przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu (proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak z zespołem) czy kościoła Ducha Świętego w Tychach (proj. Stanisław Niemczyk z zespołem) pokazano wrocławski Solpol (proj. Wojciech Jarząbek z zespołem), ale też Centrum Dialogu w Szczecinie (proj. KWK Promes), budynek Sprzeczna w Warszawie (proj. BBGK Architekci) czy halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie (proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak). Projekt aranżacji wystawy opracowała Agnieszka Szultk, a wyboru obiektów dokonał zespół kuratorski w składzie Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk i Kacper Kępiński.

Eksponaty i archiwalia pochodzą przede wszystkim z kolekcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, ale wzbogacone zostały o wypożyczenia z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i współcześnie działających pracowni architektonicznych (m.in. BBGK Architekci, KWK Promes, Biuro Projektów Lewicki Łatak).

Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku
Zespół kuratorski:
Weronika Grzesiak, Małgorzata Jędrzejczyk, Kacper Kępiński
Projekt aranżacji: Agnieszka Szultk (Szultk Architecture)
Koordynator projektu: Katarzyna Pawłowska

Autor: Piotr Prus
Impresjoniści w Warszawie: wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.