Architektura MuratorWydarzeniaGliwickie Dni Dziedzictwa 2018: architektura willi i rezydencji miejskich

Gliwickie Dni Dziedzictwa 2018: architektura willi i rezydencji miejskich

W ramach odbywających się już po raz szesnasty Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowano cykl spacerów architektonicznych po rezydencjach i willach miejskich. To niepowtarzalna okazja, by zwiedzić 23, w większości niedostępne na co dzień gliwickie obiekty. Patronem wydarzenia jest „Architektura-murator”.

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2018: architektura willi i rezydencji miejskich
Jedna z rzeźb na elewacji frontowej willi przedsiębiorców budowlanych Arthura i Hermanna Rösnerów, ul. Lipowa 36; fot. Antoni Witwicki

Szesnasta edycja organizowanych przez Muzeum w Gliwicach Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się w dniach 22-23 września pod hasłem: „Mój dom jest moją twierdzą – gliwickie rezydencje miejskie w XIX i pierwszej połowie XX wieku”. Wśród udostępnionych do zwiedzania obiektów znalazły się przede wszystkim miejskie wille, ale i cztery kamienice, wybrane ze względu na swoją stylistykę, rozmach inwestycji, piękny ogród czy wyjątkową osobowość właściciela. To obiekty, które należały do przemysłowców, handlarzy, mistrzów i przedsiębiorców budowlanych, inżynierów oraz wyższej kadry technicznej okolicznych kopalni czy zakładów. Będzie też okazja, by zobaczyć willę burmistrza Gliwic, domy doktora medycyny i dyrektora szkoły oraz rezydencję słynnego architekta, który zatrzymał się w mieście na kilka lat.

W XIX wieku nastąpił rozkwit rezydencjonalnego budownictwa miejskiego, co było związane z rozwojem przemysłu i szeroko pojętej działalności gospodarczej. Wśród przemysłowców i przedsiębiorców pojawiła się silna potrzeba określenia własnej tożsamości, szczególnego podkreślenia majętności i wysokiej pozycji społecznej, co dodatkowo mogło być realizowane poprzez formę i styl budowanych dla siebie reprezentacyjnych domów – w duchu modnych wówczas historyzmów, a w XX wieku już pod wpływem nurtów ogólnie określonych jako modernistyczne. Dziewiętnastowieczna tęsknota za domem, który byłby prywatnym zamkiem, twierdzą przejawiała się w tzw. kostiumach budynków, czyli ich zewnętrznych „powłokach”, cechach stylistycznych, które określamy dzisiaj jako neogotyckie, neorenesansowe, neobarokowe czy neoklasycystyczne, czasami w wersjach zupełnie dowolnych, łączących cechy różnych stylów minionych epok – mówi historyk sztuki Anna Kwiecień, koordynator tegorocznej edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa.

Każdy z obiektów został szczegółowo opisany w poświęconym mu specjalnym folderze, dostępnym w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3. Po budynkach oprowadzać będą autorzy publikacji oraz przewodnicy muzealni.

Podczas zwiedzania, w oparciu o opracowane historie obiektów, może uda nam się uzyskać obraz tego, w jaki sposób mieszkali zamożniejsi gliwiczanie w okresie od ostatniej ćw. XIX w. do 1. tercji XX w.,  czy ich domy były zamkniętymi enklawami, czy jednak wpisywały się płynnie w pejzaż, dodając Gliwicom wielkomiejskiego charakteru – zachęca Anna Kwiecień.

XIV Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wykaz obiektów wraz z godzinami zwiedzania dostępny jest na stronie Muzeum w Gliwicach.


XVI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Mój dom jest moją twierdzą – gliwickie rezydencje miejskie  w XIX i 1. poł. XX w.

Kiedy: 22-23 września 2018 roku

Gdzie: Muzeum w Gliwicach

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Partnerzy: Politechnika Śląska, The Farm 51, Foto-Toni wirtualne360.pl, KSSE Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, willakelma.pl, Wasko S.A. Gliwice