Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy

i

Autor: Archiwum Architektury

Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy

2019-11-26 16:40 Materiał sponsorowany

Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.

Projekt badawczy InnovaConcrete jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez 29 instytucji z 11 krajów. Hala Stulecia uczestniczy w mim obok takich realizacji jak betonowa rzeźba Eduarda Chillidy „Elogio del horizonte” w Gijon, charakterystyczne konstrukcje Eduardo Torroja czy Pomniki Wojenne w Torricella Peligna we Włoszech. Nad przebiegiem prac w Polsce czuwają m.in. naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze działania polegały na przeprowadzeniu badań nieniszczących przy użyciu metod sklerometrycznych, ultradźwiękowych czy elektromagnetycznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić twardość powierzchniową betonu, jednorodność struktury czy rozmieszczenie zbrojenia – mówi dr inż. Krzysztof Raszczuk z Katedry Konstrukcji Budowlanych Politechniki Wrocławskiej. W wyniku analiz elewacji ustalono m.in., że najwcześniejsza warstwa malarska w kolorze ugrowym leży bezpośrednio na powierzchni betonu. Obok ugru zawiera też dodatek niezidentyfikowanej bieli – opowiada Daniel Czerek, kierownik Inwestycji i Administracji Hali Stulecia.

Planowane w dalszej kolejności prace pozwolą na uszczegółowienie charakterystyki historycznego betonu, z którego wykonano budynek. Uzyskane dane umożliwią dobranie odpowiednich metod konserwacyjnych i naprawczych.

W dniach 24-25 września 2019 roku we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w ramach projektu obyła się otwarta konferencja i warsztaty „Ochrona zabytków betonowych z początku XX wieku”. W wydarzeniu wzięły udział zarówno osoby działające w branży architektoniczno-budowlanej, jak i zajmujące się konserwacją zabytków, pasjonaci architektury i miasta Wrocławia. Uczestników konferencji powitała Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia – gospodarz konferencji oraz Jacek Barski, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Wrocławia.

Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy

i

Autor: Archiwum Architektury

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był wybranym aspektom z zakresu renowacji i konserwacji żelbetu. Swoje prelekcje wygłosili Błażej Ciarkowski, Susana Landrove, Rafael Zarzuela, Ines Garcia Lodeiro, Piero Tiano, Raquel Serrano Vazquez, David López, Maria Isabella Pierigè, Elena Frías López, Mateusz Moczko, Piotr Frąckiewicz, Mariusz Sokołowicz, Gema Ramirez Guerrero, Fabio Cerioni, Konrad Dembek i Mariusz Jackiewicz.

Drugi dzień wydarzenia zdominowała otwarta konferencja, w której tematem przewodnim była konserwacja zabytków XX wieku na przykładzie wrocławskiej Hali Stulecia. O wyzwaniach, jakie stoją przed zarządcami obiektów betonowych i specjalistami z dziedziny konserwacji opowiadał Jerzy Jasieńko. Pozostałe tematy omawiali: Jerzy Ilkosz, Jadwiga Urbanik, Krzysztof Schabowicz, Thomas „Gunny” Harboe, Krzysztof Raszczuk, Łukasz Bednarz, Wojciech Laska, Karolina Tatara, Agnieszka Tomaszewicz, Joanna Majczyk, Marta Rusnak, Katarzyna Feć–Sfora, Michał Dąbrowski, Aleksander Ostasz, Michał Czasnojć, Dawid Szałankiewicz i Cristiana Lara Nunes. W trakcie wydarzenia odbyła się również wycieczka po terenie Hali Stulecia. Warto nadmienić, że Halę zaprezentowano po remoncie, który zakończył się na początku września tego roku.

Pomysłodawcy projektu InnovaConcrete podkreślają, że istotnym aspektem ich działań jest popularyzacja wiedzy na temat zabytkowych konstrukcji betonowych i żelbetowych w Europie. Badania nad Halą Stulecia prowadzone są od lat w ramach różnych projektów i grantów badawczych. Zawsze uzupełniamy i poszerzamy w ten sposób wiedzę na jej temat, tym razem we współpracy z instytucjami z całej Europy – podsumowuje Krzysztof Raszczuk, koordynator konferencji.