Hanna i Gabriel Rechowiczowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze

2011-04-20 2:00

Artyści współpracowali z wieloma wybitnymi polskimi architektami: Bohdanem Pniewskim, Jerzym Hryniewieckim. Sukces i uznanie przyniosły im wykonane na przełomie lat 50. i 60. XX wieku naścienne dekoracje malarskie w budynkach użyteczności publicznej, jak murale i mozaiki w hotelu Dom Chłopa, czy monumentalne dekoracje we wnętrzu warszawskiego Supersamu

4.05.2011 (zamknięcie wystawy) PROJEKT KORDEGARDA/ Gałczyńskiego 3 (wejście od ul. Foksal) Warszawa

Wystawa prezentuje dorobek kilkudziesięciu lat pracy twórczej warszawskich artystów Hanny i Gabriela Rechowiczów w dziedzinie dekoracji plastycznych budynków użyteczności publicznej i pawilonów wystawowych w Polsce i zagranicą. Od lat 50. XX wieku Rechowiczowie współpracowali z wieloma wybitnymi polskimi architektami: Bohdanem Pniewskim, Jerzym Hryniewieckim, Jerzym Baumillerem, Mieczysławem Gliszczyńskim, Marią i Kazimierzem Piechotkami. Sukces i uznanie przyniosły im wykonane na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku naścienne dekoracje malarskie w cocktail-barze hotelu Bristol, murale i mozaiki w hotelu Dom Chłopa oraz monumentalne dekoracje we wnętrzu warszawskiego Supersamu. W portfolio artystów znajduje się blisko czterdzieści projektów zrealizowanych w latach 1957–1992 w wielu miastach Polski.

W tworzonych w architekturze „obrazach” Rechowiczowie posługiwali się różnorodnymi technikami rzeźbiarskimi, mozaikowymi i malarskimi, często łącząc je w obrębie jednego dzieła. Indywidualnego charakteru kompozycjom nadawał rodzaj użytego materiału – starannie wyselekcjonowane rzeczne otoczaki, płytki lub odpady ceramiczne, które scalone cementową zaprawą tworzyły w efekcie abstrakcyjny relief – a także motywy zaczerpnięte z malarstwa sztalugowego i grafiki użytkowej Gabriela Rechowicza.

Wystawa prezentuje wybór blisko pięćdziesięciu prac obojga artystów. Nigdy niepokazywane publicznie oryginalne kartony, plansze i szkice malarskie Rechowiczów do dziś zaskakują świeżością barw i różnorodnością artystycznych kreacji. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe projekty opraw plastycznych peerelowskich, propagandowych wystaw gospodarczych w Moskwie (1959), Pekinie (1960) i Madrycie (1970), stanowiące dziś jedyny barwny ślad owych nietrwałych przedsięwzięć artystycznych. Ekspozycja w galerii Projekt Kordegarda jest także pośmiertnym hołdem złożonym twórczości Gabriela Rechowicza, zmarłego pod koniec 2010 roku.

Gabriel ‘Gaber’ Rechowicz (1920–2010). Studiował malarstwo w paryskiej École des Beaux-Arts i gdańskiej PWSSP oraz architekturę na Politechnice Gdańskiej. Malarz, grafik, ilustrator, scenograf. Autor wielkoformatowych dekoracji plastycznych w architekturze. Jego prace malarskie eksponowano na indywidualnych wystawach w Budapeszcie, Sofii, Berlinie Wschodnim, Pradze i Bratysławie (1959), Londynie (1964, 1985), Lozannie (1965,1977), Paryżu (1966–67), Caen (1968), Tokio (1972–74), Brukseli (1975), Kolonii i Düsseldorfie (1976), Pulheim (1987), Auver-s-Oise (1989) i Brunoy (1990).

Hanna Rechowicz. Studiowała w gdańskiej PWSSP. Malarka, rzeźbiarka, dekoratorka wnętrz, scenografka teatralna i projektantka tkanin artystycznych. Wraz z mężem, Gabrielem Rechowiczem współautorka wielu dekoracji plastycznych w architekturze.

kurator wystawy Paweł Giergoń współpraca Adam Repucha kurator Projektu Kordegarda Magda Kardasz

Gabriel Rechowicz, fragment muralu w Domu Wypoczynkowym „Rzemieślnik” w Zakopanem, lata 80-te XX wieku

fotka z /zdjecia/1(53).jpg

i

Autor: Archiwum Architektury