Architektura MuratorWydarzeniaHans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach!

Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach!

Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.

Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach!
Druga edycja 4 DESIGN DAYS odbędzie się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach projektu biura JEMS Architekci. Fot. Juliusz Sokołowski

W pierwszej edycji 4 DESIGN DAYS, zorganizowanej w 2016 roku przez grupę medialną PTWP, wzięło udział blisko 3,5 tys. gości biznesowych, 20 tys. zwiedzających i 170 wystawców. Odbyło się też ponad 40 sesji tematycznych dla architektów, projektantów wnętrz, inwestorów i producentów. Tegoroczne wydarzenie zaplanowano w dniach 16-19 lutego 2017 roku. Wśród gości nie zabraknie wybitnych architektów z zagranicy. Swój udział zapowiedzieli już Hans Ibelings, historyk i krytyk architektury, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Oliver Heath, ekspert w dziedzinie architektury zrównoważonej, Didier Fiuza Faustino, architekt i artysta, pracujący nad relacjami między ciałem i przestrzenią, Joachim Schuessler, projektant wielu wieżowców na całym świecie oraz Rob Reinders, architekt, odpowiadający m.in. za design sieci hoteli Marriott. Polskie środowisko architektoniczne reprezntować będą m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Ewa Kuryłowicz, Jan Strumiłło i Szymon Wojciechowski.

W programie Dni Otwartych 4 Design Days (16-17 lutego) znajdą się projekcje filmów, debaty, wystawy oraz targi niezależnego designu – SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 3. Przedmiotem dyskusji architektów, projektantów, ale także przedstawicieli biznesu będzie m.in. wpływ architektury na konkurencyjność przedsiębiorstw czy wizerunek współczesnych miast. W sobotę, 18 lutego, krytyk Marcin Szczelina wraz z projektantem Tomaszem Pągowskim poprowadzą Maraton Architektury z udziałem m.in. Roberta Koniecznego, artysty Łukasza Stokowskiego oraz fotografa Bartka Barczyka. Tego samego dnia o tym, jak tworzyć budynki, które przetrwają próbę czasu, opowie m.in. Hans Ibelings – ceniony na świecie krytyk architektury i pisarz. Dni Otwarte będą prawdziwym maratonem designu i architektury, który przygotowaliśmy z myślą o mieszkańcach regionu, gościach z Polski i z zagranicy. Przez całą sobotę i niedzielę w strefie targowej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbywać się będą wystawy i prezentacje użytecznych, designerskich produktów ponad 200 producentów. W gronie profesjonalistów rozmawiać będziemy o architekturze przez duże „A” oraz o designie, który jest czymś więcej niż tylko chwilową modą. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, gdzie szukać autorytetów i skąd czerpać najlepsze wzorce – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna portalu Propertydesign.pl.

Udział w części wydarzeń jest bezpłatny. Otwarty charakter będą mieć m.in. konferencje zaplanowane na 16-17 lutego, w tym Forum Branży Meblowej, Housemarket Forum Silesia, poświęcone regionalnemu rynkowi mieszkaniowemu i Property Forum Katowice, czyli regionalne spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Istnieje też możliwość wykupienia udziału w tzw. Strefie Premium (390 zł netto + VAT), który obejmuje wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji 4 Design Days, w tym także na gale i bankiety. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny na: www.4dd.pl

Druga edycja 4 DESIGN DAYS, 16-19 lutego 2017 roku,

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia według projektu konsorcjum biur ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc w Katowicach [FILM] Wykład Grzegorza Layera na temat projektu Plac na Glanc w Katowicach (proj. Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.
Wille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach Kameralny zespół mieszkaniowy Wille Parkowa, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, powstał w pobliżu parku Kościuszki w Katowicach. Ceglanej architekturze wielorodzinnych budynków za pomocą tarasów, ogrodów i loggii nadano indywidualny charakter