Architektura MuratorWydarzeniaI Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Dyskutowane będą zmiany zachodzące w aglomeracjach miejskich. Uczestnicy konferencji podejmą próbę interpretacji funkcji przestrzeni oraz wymienią przykłady dobrych praktyk.

25-26.02.2010 Kraków
debata na temat projektowania współczesnej przestrzeni

Podczas I Biennale Architektury Wnętrz, organizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz ASP im. Jana Matejki w Krakowie, w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odbędzie się pokonkursowa wystawa prac studenckich i konferencja naukowa. Tegorocznemu biennale przewodzi temat Dialog w przestrzeni.

Współczesne dylematy architektonicznych wnętrz miejskich będą tematyką tegorocznego I Biennale Architektury Wnętrz. O tym jakie zmiany zachodzą w aglomeracjach miejskich i jak adaptować tak istotne dla kultury - w tym tożsamości społecznej - przestrzenie zabytkowe, dyskutować będą przedstawiciele wyższych uczelni artystycznych i projektowych. Tematyka ta jest także przedmiotem konkursowych projektów studenckich.

Najlepsze prace studentów zgłoszone do konkursu prezentowane będą podczas dwutygodniowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Tam też w dniu 25 lutego 2010 roku nastąpi uroczysty wernisaż. Dzień później, 26 lutego w auli GSW Bunkier Sztuki odbędzie się całodniowa konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych z Polski, ale i z Włoch, Francji, Holandii oraz Niemiec, m.in. z Accademia di Brera w Mediolanie oraz z Hogeschool KASK w Gandawie. Podczas tego spotkania zaproszeni goście, wymieniać będą wiedzę na temat rozwiązań teoretycznych i projektowych we współczesnej przestrzeni publicznej, procedur wprowadzania istotnych w tym zakresie zmian, kryteriów działań projektowych w strukturach zabytkowych - również w nawiązaniu do takich zjawisk społecznych jak retail i branding. Uczestnicy konferencji podejmą próbę interpretacji współczesnej funkcji przestrzeni miejskiej, by móc dawać odpowiedzi na nowe ich użycie. Podzielą się także refleksjami nad społecznym funkcjonowaniem miejsc i jednostek, tym samym nad konstruowaniem lokalnych tożsamości poprzez wprowadzanie nowych form przestrzennych i architektonicznych, a więc nowych pamięci.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie, co dwa lata. Patronat nad tegorocznym I Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


Więcej informacji:

Maja Magdalena Matoga maja@prinspiration.pl; 0 507 108 984
Beata Gibała-Kapecka info@inaw.pl; 0 601 669 065
Joanna Kubicz info@inaw.pl; 0 604 555 987

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.
Bolesław Stelmach na czele Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Minister Kultury powołał dzisiaj do życia nową instytucję, mającą na celu upowszechnianie wiedzy o architekturze i dobrych praktykach projektowych. Na stanowiska dyrektora Instytutu został powołany architekt Bolesław Stelmach.
50 lat Muzeum Architektury Ludzie młodzi niekoniecznie chcą wszystko oglądać na ekranach. W domu i w pracy mają facebooki, twittery, dzięki Google mogą wszystko obejrzeć. Muzeum i galeria powinny stworzyć taką sytuację, aby odwiedzanie ich było świętem. W pewnym sensie człowiek przychodzi w takie miejsca, by odpocząć i nie powinien oglądać tego, co może zobaczyć w domu czy gdziekolwiek indziej – o współczesnej roli Muzeum Architektury i planach instytucji na 2016 rok, kiedy to Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury mówi jej dyrektor, Jerzy Ilkosz.