Architektura MuratorWydarzeniaII Śląski Piknik Architektoniczny w Chorzowie

II Śląski Piknik Architektoniczny w Chorzowie

21 lipca wielki piknik w Parku Śląskim zakończy tegoroczną edycję Śląskiego Przeglądu Architektury Województwa - SPAW '12

SPAW'12


Do finałowej soboty w Hali Wystaw „Kapelusz” oglądać będzie można wystawię podsumowującą zmiany, które zaszły w regionie w ostatnich latach. Nawiązujący do tradycji Wojewódzkich Przeglądów Architektury WAP przegląd ma zaprezentować najciekawsze i najbardziej znaczące realizacje architektoniczne okresu transformacji i pierwszej dekady XXI wieku (1999–2012) związane ze Śląskiem. Na wystawie znalazły się obiekty zrealizowane na terenie województwa, ale też budynki zaprojektowane przez miejscowych architektów, a znajdujące się w innych rejonach kraju, m.in. Tyskie Browarium, Centrum Nauki i Edukacji „Symfonia” w Katowicach
Projekt SPAW zainicjowany został przez SARP  – oddziały w Katowicach, Częstochowie i Bielsku Białej – we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów.
Przez dwa tygodnie w chorzowskiej galerii prezentowane są plansze ze zdjęciami i planami wybranych obiektów.

Kolejne edycje projektu mają się odbywać co trzy lata, a ich obchody połączone będą z Dniami Województwa Śląskiego organizowanymi przez Śląski Urząd Marszałkowski.


Śląski Przeglądu Architektury Województwa - SPAW '12
Park Śląski w Chorzowie
wystawa czynna do 21.07.2012
Finisaż: II Śląski Piknik Architektoniczny

SPAW'12 - tablice z wystawy
Od lewej: dom w Brennej; rezydencja w Dzierżnie; centrum konferencyjno-szkoleniowe banku ING Bank Śląski
Modernizacja Planetarium Śląskiego Autorzy rozbudowy zabytkowego zespołu planetarium zdecydowali się na stworzenie jak najmniej wyeksponowanej architektury tła, utrzymanej w chłodnej, powściągliwej estetyce – o modernizacji Planetarium Śląskiego autorstwa pracowni Consultor Oskar Grąbczewski.
Kongres Ruchów Miejskich Odważna decyzja o organizacji imprezy równocześnie w Katowicach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Rybniku i Chorzowie okazała się testem dla infrastruktury komunikacyjnej konurbacji. Kongres zorganizowany przez Sylwię Widzisz-Pronobis – architektkę, urbanistkę i animatorkę ze stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców Bytom – zgromadził ponad 200 osób z całej Polski – podsumowanie Agaty Twardoch.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Przebudowa planetarium w Chorzowie Najstarsze planetarium w Polsce czeka gruntowna modernizacja. Konkurs na przebudowę obiektu wygrała firma Consultor.