Architektura MuratorWydarzeniaIlustrowany atlas architektury Łodzi

Ilustrowany atlas architektury Łodzi

Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi
Łódź. Ilustrowany atlas architektury; fot. Peter Łyczkowski

Kolejne miasto doczekało się opracowania w cyklu ilustrowanych miniprzewodników wydawanych przez Centrum Architektury. Najnowszy atlas, poświęcony architekturze Łodzi, będzie mieć premierę 18 października. Książka zawiera esej na temat historii miasta, prezentacje 65 obiektów oraz mapę z zaznaczonymi lokalizacjami budynków. Wszystkie teksty podane są w języku polskim i angielskim.

Wyboru obiektów do atlasu dokonali Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta, a zilustrowali je Mateusz Gryzło oraz Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak. Oprócz sztandarowych zabytków, najstarszych pałaców i fabryk, znalazły się tu również mniej znane, modernistyczne budynki, pawilony z okresu PRL, a także neony, murale i rzeźby.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Premiera książki odbędzie się 18 października 2022 roku w holu starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalnie z tej okazji biblioteka udostępni gościom dawne frontowe wejście do budynku. W programie spotkanie z autorami (prowadzenie: Marta Madejska), a także krótki wykład Błażeja Ciarkowskiego o architekturze BUŁ i możliwość zwiedzenia wnętrz.

Łódź. Ilustrowany atlas architektury
Koncepcja, projekt i skład:
Magdalena Piwowar
Wybór obiektów i teksty: Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Ilustracje: Mateusz Gryzło oraz Maria Łomiak i Hubert Przybyszewski
Konsultacja merytoryczna: Piotr Ugorowicz
Redaktor inicjujący: Mateusz Bzówka
Redaktorka prowadząca: Anna Wrońska
Redakcja: Julia Odnous-Pawlińska
Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Wydawca: Fundacja Centrum Architektury, 2022

O autorach

Anna Ciarkowska – literaturoznawczyni, pisarka, łodzianka. Asystentka w Katedrze Teorii Literatury w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami Twórczego Pisania. Autorka m.in. „Pestek” (2019) i „Dewocji” (2021). Energię twórczą czerpie przede wszystkim ze spacerów po centrum ukochanej Łodzi.

Błażej Ciarkowski – architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi badania nad polską architekturą powojenną oraz relacjami architektury i polityki. Zaangażowany w działania związane z ochroną dziedzictwa modernizmu. W wolnych chwilach chętnie sięga po papier oraz tusz lub akwarelę i szkicuje (nie tylko architekturę).

Magdalena Piwowar
– graficzka z dyplomem architektki, pomysłodawczyni serii atlasów architektonicznych dzielnic warszawskich, nagradzana projektantka książek („Mozaika warszawska”, „Przewodnik po warszawskich blokowiskach”), katalogów i czasopism („Aktivist” „Usta”, „Smak”, „Gaga”), obecnie wspólnie z siostrą Anną tworzy duet projektowy Siostry Piwowar Studio.

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy podstawówki przy ul. Czerwonej. Historyczny obiekt z początku XX wieku architekci proponują powiększyć o nowoczesne skrzydło, w którym znajdzie się między innymi sala gimnastyczna, stołówka i biblioteka.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.