Architektura MuratorWydarzeniaIlustrowany atlas architektury Łodzi

Ilustrowany atlas architektury Łodzi

Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi
Łódź. Ilustrowany atlas architektury; fot. Peter Łyczkowski

Kolejne miasto doczekało się opracowania w cyklu ilustrowanych miniprzewodników wydawanych przez Centrum Architektury. Najnowszy atlas, poświęcony architekturze Łodzi, będzie mieć premierę 18 października. Książka zawiera esej na temat historii miasta, prezentacje 65 obiektów oraz mapę z zaznaczonymi lokalizacjami budynków. Wszystkie teksty podane są w języku polskim i angielskim.

Wyboru obiektów do atlasu dokonali Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta, a zilustrowali je Mateusz Gryzło oraz Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak. Oprócz sztandarowych zabytków, najstarszych pałaców i fabryk, znalazły się tu również mniej znane, modernistyczne budynki, pawilony z okresu PRL, a także neony, murale i rzeźby.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Premiera książki odbędzie się 18 października 2022 roku w holu starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalnie z tej okazji biblioteka udostępni gościom dawne frontowe wejście do budynku. W programie spotkanie z autorami (prowadzenie: Marta Madejska), a także krótki wykład Błażeja Ciarkowskiego o architekturze BUŁ i możliwość zwiedzenia wnętrz.

Łódź. Ilustrowany atlas architektury
Koncepcja, projekt i skład:
Magdalena Piwowar
Wybór obiektów i teksty: Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Ilustracje: Mateusz Gryzło oraz Maria Łomiak i Hubert Przybyszewski
Konsultacja merytoryczna: Piotr Ugorowicz
Redaktor inicjujący: Mateusz Bzówka
Redaktorka prowadząca: Anna Wrońska
Redakcja: Julia Odnous-Pawlińska
Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Wydawca: Fundacja Centrum Architektury, 2022

O autorach

Anna Ciarkowska – literaturoznawczyni, pisarka, łodzianka. Asystentka w Katedrze Teorii Literatury w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami Twórczego Pisania. Autorka m.in. „Pestek” (2019) i „Dewocji” (2021). Energię twórczą czerpie przede wszystkim ze spacerów po centrum ukochanej Łodzi.

Błażej Ciarkowski – architekt i historyk architektury. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi badania nad polską architekturą powojenną oraz relacjami architektury i polityki. Zaangażowany w działania związane z ochroną dziedzictwa modernizmu. W wolnych chwilach chętnie sięga po papier oraz tusz lub akwarelę i szkicuje (nie tylko architekturę).

Magdalena Piwowar
– graficzka z dyplomem architektki, pomysłodawczyni serii atlasów architektonicznych dzielnic warszawskich, nagradzana projektantka książek („Mozaika warszawska”, „Przewodnik po warszawskich blokowiskach”), katalogów i czasopism („Aktivist” „Usta”, „Smak”, „Gaga”), obecnie wspólnie z siostrą Anną tworzy duet projektowy Siostry Piwowar Studio.

Szkoła z efektem WOW. Rozbudowa zabytkowej podstawówki w Łodzi Na zlecenie Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi biuro MAKAA opracowało projekt rozbudowy podstawówki przy ul. Czerwonej. Historyczny obiekt z początku XX wieku architekci proponują powiększyć o nowoczesne skrzydło, w którym znajdzie się między innymi sala gimnastyczna, stołówka i biblioteka.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.