Architektura MuratorWydarzeniaIzba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!

Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!
il. GettyImages

W piątek 25 lutego Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP opublikowało pismo skierowane do Aleksandra Pawłowicza Czyżewskiego, prezesa Narodowego Związku Architektów Ukraińskich, zapewniające o solidarności ze środowiskiem architektonicznym Ukrainy. Jako samorząd zawodowy architektów polskich nie możemy i nie akceptujemy sytuacji, w której jeden kraj poddawany jest nieuzasadnionemu i bezwzględnemu atakowi, którego skutkiem jest ludzka tragedia o nieobliczalnych konsekwencjach dla bezpieczeństwa i gospodarki tego kraju i jego obywateli oraz Europy. Doświadczenia naszej współpracy pokazały, że łączy nas wspólna historia i doświadczenia z przeszłości, a także te same wyzwania teraźniejszości i przyszłości, Architekci Ukrainy mają te same prawa do życia, pracy i budowania świata w pokoju, co ich koleżanki i koledzy w innych krajach. Nikt nie ma prawa odbierać im tej przyszłości. Wierzymy, że wzajemne wsparcie wśród architektów w Europie ma fundamentalne znaczenie, zarówno dla rozwoju naszych organizacji w czasach pokoju, jak i w przypadku, kryzysu jakim jest wojna. Deklarujemy nasze wsparcie dla Narodowego Związku Architektów Ukrainy i jego członków w tym trudnym czasie – czytamy w liście, pod którym w imieniu Krajowej Rady Izby Architektów RP podpisali się Małgorzata Pilinkiewicz, Wojciech Gęsiak, Borysław Czarakcziew, Wojciech Gwizdak, Dominik Banaszak i Grzegorz Jachym.

W osobnym piśmie Izba apeluje do polskich architektów o pomoc i wsparcie dla Ukrainy: Wyrażamy nadzieję, że jako reprezentanci zawodu, który buduje, a nie burzy (...) stworzymy świat w atmosferze pokoju i pomocy dla wszystkich potrzebujących, dając świadectwo przyjaźni, zrozumienia, empatii i solidarności – napisano w dokumencie.

Na jednej ze swoich facebookowych grup, PRACA DLA ARCHITEKTA, Izba stworzyła miejsce, gdzie zbierane są oferty pracy dla architektów z Ukrainy. Jak informuje administrująca grupą architekta Agnieszka Wereszczyńska, tylko w ciągu pierwszego dnia od zainicjowania akcji przyłączyło się do niej blisko 100 osób z Ukrainy.

Od poniedziałku 28 lutego podobny projekt realizuje Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z warszawskim oddziałem SARP i Instytutem Dizajnu w Kielcach. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Projektanki_ci dla Ukrainy.

Izba Architektów w sprawie konkursu na projekt domu do 70 m² Nie rekomendujemy udziału w konkursie ani w charakterze uczestnika, ani w charakterze sędziego. Liczymy na solidarność środowiska – pisze Krajowa Rada Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².
Światowy Dzień Architektury 2021: Izba Architektów RP zaprasza do rozmowy Światowy Dzień Architektury 2021 obchodzimy w Polsce 1 lipca. Z tej okazji Izba Architektów RP inicjuje ogólnokrajową akcję i zaprasza rodaków do rozmowy. W Warszawie dyżurować będzie Piotr Żabicki  z Kuryłowicz & Associates.
Salon Architektury 2018 – architekci nagradzają architektów Już po raz piąty członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów nagrodzili najlepsze realizacje z regionu. Wśród laureatów znalazły się dwa obiekty publiczne i... dom jednorodzinny.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Przystanek Architektura – siedziba Łódzkiej Izby Architektów w nowej odsłonie Dworzec tramwajów zwany Krańcówką, od 2015 roku siedziba Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, zyskał kolejne oblicze. Po zmroku modernistyczną bryłę niedawno wyremontowanego obiektu rozświetlają wielobarwne ledy.
15-lecie Izby Architektów RP Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ma już 15 lat! Z tej okazji 8 grudnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości zaprezentowano między innymi wstępne założenia do projektu Ustawy o architekturze.