Architektura MuratorWydarzeniaJadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie!

Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie!

Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.

Jadwiga Grabowska-Hawrylak  w Lizbonie!
Fragment makiety jednego z bloków Manhattanu na wystawie w pałacu Sinel de Cordes w Lizbonie; fot. serwis prasowy Muzeum Architektury we Wrocławiu

Działalność Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak była ściśle związana z Wrocławiem – tam jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie zabytków, projektowała pierwsze osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne. W kolejnych latach opracowywała obiekty znacznie bardziej złożone: wielkie centra handlowo-usługowe, ośrodki wypoczynkowe, zespoły mieszkaniowe czy wreszcie świątynie. Dzięki zaangażowaniu kuratorów wystawy, Michała Dudy i Małgorzaty Devosges-Cuber z Muzeum Architektury we Wrocławiu, twórczość Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana zagranicznej publiczności.

Czytaj też: Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Nowym Jorku [FOTOREALCJA] |

W pałacu Sinel de Cordes będzie można zobaczyć najważniejsze projekty i realizacje opracowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak przez prawie pół wieku jej aktywności zawodowej – od lat 50. do 90. XX wieku. Na ekspozycji nie zabraknie projektów i rysunków autorki, archiwalnych i współczesnych fotografii, filmów oraz modeli najciekawszych obiektów – zarówno zrealizowanych, jak i tych, które na zawsze pozostały jedynie koncepcją, m.in. zespołu mieszkaniowo-usługowego przy placu Grunwaldzkim, szkoły muzycznej przy ul. Mazowieckiej, centrum hotelowo-usługowego przy placu Dzierżyńskiego (obecnie Dominikański) i rozbudowy Poczty Głównej przy ulicy Krasińskiego 1.

Wystawa skierowana jest zarówno do szerokiej publiczności, jak i środowiska specjalistów. To opowieść o różnorodności i wyjątkowości historii polskiej architektury. Jadwiga Grabowska-Hawrylak pracowała w czasach niezwykle dynamicznych przemian politycznych, społecznych, ekonomicznych i tożsamościowych, które wpływały na ciągłą ewolucję jej twórczości. Uzupełnieniem ekspozycji jest książka Michała Dudy „Patchwork: The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak”, w 2017 roku wyróżniona prestiżową DAM Architectural Book Award.


Wystawa „Patchwork: The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak”
Gdzie:
Trienal de Arquitectura de Lisboa, Campo de Santa Clara, 142-145 1100-474 Lizbona, Portugalia
Kiedy: 13 lipca – 18 września 2021 roku
Kuratorzy: Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu).
Aranżacja: Jednostka Architektury – Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski.
Oprawa graficzna: threedotstype.com, Paulina Orłowska

Makiety na potrzeby wystawy wykonała pracownia Onimo - makiety architektoniczne. Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją polsko-portugalską Entre oraz dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Hawrylakowie – architekci Wrocławia
Hawrylakowie – architekci Wrocławia Czy pokolenie architektów, które krótko po wojnie zaczynało karierę na Dolnym Śląsku miało większe szanse na awans niż inne generacje? Jadwiga Grabowska-Hawrylak i jej syn Maciej Hawrylak opowiadają Tomaszowi Żylskiemu, jak prowadzi się rodzinną pracownię i czy znane nazwisko bardziej przeszkadza, czy pomaga w osiągnięciu zawodowego sukcesu? Rozmową z wrocławskimi architektami wracamy do cyklu Rody architektów, który publikowaliśmy w latach 1997-2002.

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.