Architektura MuratorWydarzeniaJak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów

Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic

Imperium Snu

Justyna Gruszczyk odwołuje się w swoich pracach do podświadomości; z niej czerpie materiał do swoich prac. Używając zapachów jako artystycznego tworzywa, uruchamia mechanizmy niekontrolowanych skojarzeń, omija ograniczenia stawiane przez racjonalną część umysłu. Jak surrealiści, stara się dotrzeć do głębiej ukrytych warstw.
Czy to, w jaki sposób miasto śni się ludziom, może konkurować z jego „obiektywnym” wizerunkiem? A może obraz miejsca, jaki wyłania się z sennych marzeń, powinien być ważniejszy? Chcę stworzyć dokumentację zbiorowej podświadomości osób związanych z miastem oraz próbuję wysłać mu pewnego rodzaju informację zwrotną. Chcę pokazać mu lustro, w którym mogłoby się przejrzeć, i sprawdzić, czy rozpozna się ono w wizerunku, który zostanie w tym lustrze odbity – mówi o swojej pracy artystka.

Akcja zbierania zapisów snu wciąż trwa, dodawać je można jako komentarze na blogu projektu (imperiumsnu.blogspot.com).  Opisy snów odczytywane będą w wielu miejscach na terenie Katowic, a cicho odtwarzanym dźwiękom towarzyszyć ma uspokajający zapach perfum przygotowanych przez Piotra Kempskiego.

Justyna Gruszczyk, Imperium Snu
kuratorka wystawy: Marta Lisok
wernisaż: 17 .07.2012, 18.00.
16–21.07 zwiedzanie instalacji zapachowych w przestrzeniach:
Antykwariatu Misio ul. Kościuszki 12/8 (50 metrów od wejścia na Dworzec PKP)
Bellmer Cafe  ul. Warszawska 2 (wejście od Sceny Kameralnej Teatru Śląskiego)
Dobrej Karmy  ul. św. Jacka 1
poczekalni Dworca PKS  ul. ks. Piotra Skargi 8
Galerii Handlowej Skarbek  ul. Mickiewicza 4
Galerii Mody Używanej Retro  al. W. Korfantego 16 (w budynku Superjednostki)
oraz w linii taksówek Echo-Taxi.

Imperium Snu - wystawa w Katowicach
Rozbudowa i modernizacja BWA w Kielcach. Projekt pracowni architektonicznej Tera Group W dawnej fabryce BWA ma powstać nowe centrum kulturalne. Nowa inwestycja w Kielcach ma się rozpocząć wiosną 2014
Synagoga w Bielsku Dwa wielkoformatowe wydruki archiwalnych zdjęć dawnej synagogi zostały powieszone na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Jedno przedstawia widok świątyni żydowskiej z początku XX wieku, zaś drugie - z września 1939 roku.