Architektura MuratorWydarzeniaJak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Rusza wspólny projekt belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poznamy nowe strategie recyklingu i przetwarzania odpadów budowlanych. „Architektura-murator” objęła inicjatywę matronatem.

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach
Fragment grafiki promującej wystawę belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach

Rotor to znana brukselska pracownia architektoniczna, która oprócz projektowania zajmuje się prowadzeniem badań czy aranżacją wystaw. W ramach biura funkcjonuje też firma Rotor Deconstruction, której działalność skupia się na demontowaniu, odnawianiu, a następnie sprzedaży materiałów i elementów budowlanych uzyskanych przy okazji różnego rodzaju realizacji. Swoimi doświadczeniami Belgowie chętnie dzielą się ze światem. Już 28 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej nowe pomysły na wykorzystanie odpadów budowlanych.

W obliczu katastrofy ekologicznej granica między opadem a budulcem zaciera się. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, naszym obowiązkiem jest docenienie wartości każdego tworzywa. Co musi się zmienić w naszym społeczeństwie, modelu gospodarki, a co za tym idzie, sposobie projektowania, aby odzysk materiałów był normą? Na wystawie przyglądamy się branży budowlanej, w której ilość odpadów stale rośnie oraz prezentujemy nowe strategie, by zahamować to zjawisko. Wierzymy, że zrozumienie tego procesu ma decydujący wpływ na naszą przyszłość – czytamy w informacji prasowej.

Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza to wystawa „99%” brukselskiego biura Rotor, druga, pod nazwą „Materiał w budowie”, będzie na bieżąco prezentować wyniki eksperymentu prowadzonego w pracowniach Instytutu Dizajnu w Kielcach, a polegającego na przetwarzaniu odpadów z odbywającej się po sąsiedzku budowy w obiekty użytkowe. Wystawę oglądać można do 26 czerwca w tzw. Galerii na piętrze.

Architektura z recyklingu Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.