Architektura MuratorWydarzeniaJak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Rusza wspólny projekt belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poznamy nowe strategie recyklingu i przetwarzania odpadów budowlanych. „Architektura-murator” objęła inicjatywę matronatem.

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach
Fragment grafiki promującej wystawę belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach

Rotor to znana brukselska pracownia architektoniczna, która oprócz projektowania zajmuje się prowadzeniem badań czy aranżacją wystaw. W ramach biura funkcjonuje też firma Rotor Deconstruction, której działalność skupia się na demontowaniu, odnawianiu, a następnie sprzedaży materiałów i elementów budowlanych uzyskanych przy okazji różnego rodzaju realizacji. Swoimi doświadczeniami Belgowie chętnie dzielą się ze światem. Już 28 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej nowe pomysły na wykorzystanie odpadów budowlanych.

W obliczu katastrofy ekologicznej granica między opadem a budulcem zaciera się. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, naszym obowiązkiem jest docenienie wartości każdego tworzywa. Co musi się zmienić w naszym społeczeństwie, modelu gospodarki, a co za tym idzie, sposobie projektowania, aby odzysk materiałów był normą? Na wystawie przyglądamy się branży budowlanej, w której ilość odpadów stale rośnie oraz prezentujemy nowe strategie, by zahamować to zjawisko. Wierzymy, że zrozumienie tego procesu ma decydujący wpływ na naszą przyszłość – czytamy w informacji prasowej.

Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza to wystawa „99%” brukselskiego biura Rotor, druga, pod nazwą „Materiał w budowie”, będzie na bieżąco prezentować wyniki eksperymentu prowadzonego w pracowniach Instytutu Dizajnu w Kielcach, a polegającego na przetwarzaniu odpadów z odbywającej się po sąsiedzku budowy w obiekty użytkowe. Wystawę oglądać można do 26 czerwca w tzw. Galerii na piętrze.

Architektura z recyklingu Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Tomasz Fudala oprowadza po wystawie „Archikolaże”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu i dyskusja Od 7 grudnia w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Archikolaże Ewy P. Porębskiej”. Ekspozycja prezentuje wybór trendów i idei, wokół których toczy się zawodowa działalność architektki. Już 8 grudnia po wystawie oprowadzi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spotkanie z Judit Carrerą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.