Architektura MuratorWydarzeniaJak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach

Rusza wspólny projekt belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poznamy nowe strategie recyklingu i przetwarzania odpadów budowlanych. „Architektura-murator” objęła inicjatywę matronatem.

Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach
Fragment grafiki promującej wystawę belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach

Rotor to znana brukselska pracownia architektoniczna, która oprócz projektowania zajmuje się prowadzeniem badań czy aranżacją wystaw. W ramach biura funkcjonuje też firma Rotor Deconstruction, której działalność skupia się na demontowaniu, odnawianiu, a następnie sprzedaży materiałów i elementów budowlanych uzyskanych przy okazji różnego rodzaju realizacji. Swoimi doświadczeniami Belgowie chętnie dzielą się ze światem. Już 28 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Dizajnu w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej nowe pomysły na wykorzystanie odpadów budowlanych.

W obliczu katastrofy ekologicznej granica między opadem a budulcem zaciera się. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, naszym obowiązkiem jest docenienie wartości każdego tworzywa. Co musi się zmienić w naszym społeczeństwie, modelu gospodarki, a co za tym idzie, sposobie projektowania, aby odzysk materiałów był normą? Na wystawie przyglądamy się branży budowlanej, w której ilość odpadów stale rośnie oraz prezentujemy nowe strategie, by zahamować to zjawisko. Wierzymy, że zrozumienie tego procesu ma decydujący wpływ na naszą przyszłość – czytamy w informacji prasowej.

Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza to wystawa „99%” brukselskiego biura Rotor, druga, pod nazwą „Materiał w budowie”, będzie na bieżąco prezentować wyniki eksperymentu prowadzonego w pracowniach Instytutu Dizajnu w Kielcach, a polegającego na przetwarzaniu odpadów z odbywającej się po sąsiedzku budowy w obiekty użytkowe. Wystawę oglądać można do 26 czerwca w tzw. Galerii na piętrze.

Architektura z recyklingu Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
Saloniki testują miejskie meble z odpadów W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.