Architektura MuratorWydarzeniaJeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny

Jeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny

Aires Mateus, jedna z najbardziej znanych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje nowe siedziby dwóch instytucji sztuki w centrum Lozanny. Przestrzenie wystawowe muzeów zostaną zamknięte w obrębie jednego budynku i przedzielone wspólnym forum.

"Jedno muzeum, dwa muzea"
Wizualizacja: Aires Mateus

Założenia szwajcarskiego projektu przywodzą na myśl nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru TR w Warszawie, których koncepcje przygotowane przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera zaprezentowano w ubiegłym miesiącu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dwiema instytucjami projektowanymi przez jedną pracownię, w obu chodzi o prominentne lokalizacje w mieście. Zarówno w Warszawie, jak i Lozannie celem było uzyskanie projektów, które staną się czynnikiem zmiany - wpłyną na utworzenie nowej przestrzeni publicznej.

Rozstrzygnięty na początku października konkurs to część rozłożonego na lata projektu Pôle Muséal, którego celem jest utworzenie nowej dzielnicy artystycznej w centrum Lozanny. Na dawnych terenach kolejowych w sercu miasta powstaną siedziby trzech instytucji sztuki. Projekt Kantonalnego Muzeum Sztuk Pięknych (Cantonal Museum of Fine Arts mcb-a) autorstwa Estudio Barozii Veiga z Barcelony wyłoniono w ramach konkursu przeprowadzonego 2010 roku. Chęć udziału w drugim, ogłoszonym w styczniu 2015, zgłosiło 149 pracowni. Jury pod przewodnictwem Davida Chipperfielda i Kengo Kumy oraz Olivier Steimer, prezes wspierającej przedsięwzięcie fundacji Pôle Muséal, jednomyślnie wybrało projekt "Jedno muzeum, dwa muzea" (One museum, two museums) opracowany przez Manuela i Francisco Aires Mateus.

Na projekt składają się dwa odrębne budynki ukryte w jednej ‘skórze’ - Muzeum Fotografii (Musée de l’Elysée) oraz Muzeum Designu i Sztuk Stosowanych (Mudac-Museum of Contemporary Design and Applied Arts). Do wnętrza prowadzi wspólne wejście, które stanowi naturalne przedłużenie publicznego placu. Na parterze powstanie otwarte z czterech stron forum, w którym znajdą się kasy biletowe, księgarnia, biblioteka i kawiarnia. Dwie odrębne klatki schodowe prowadzić będą do przestrzeni wystawowych muzeów (dwukrotnie większych w porównaniu do tych, którymi obecnie dysponują). Muzeum fotografii zostanie umieszczone pod ziemią, a muzeum designu powyżej forum. Funkcje administracyjne zlokalizowano w ukrytym pod zielonym dachem niższym budynku przylegającym do głównej bryły. Zakończenie realizacji zaplanowano na 2020 rok.

Muzeum Geologii w Progreso Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach, rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek, w których zaprojektowano różne funkcje – o meksykańskiej realizacji pracowni Estudio MMX pisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.