Jerzy Sosnkowski: kadr z filmu

i

Autor: serwis prasowy

Książki o architekturze

Jerzy Sosnkowski: architekt, scenograf, ilustrator. Kim był bohater książki Dariusza Błaszczyka?

2023-12-01 11:25

Nakładem Fundacji Centrum Architektury ukazała się właśnie książka Dariusza Błaszczyka „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954)”. To pierwsza tak pełna monografia tej interesującej postaci.

Utalentowany brat

Książka „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954)” to pierwsza pełna, udokumentowana i bogato ilustrowana prezentacja twórczości i losów tej interesującej postaci. Utalentowany brat generała Kazimierza Sosnkowskiego zajmował się różnymi dyscyplinami sztuki – był architektem, projektantem wnętrz, scenografii, reklam, ilustratorem, pisał utwory poetyckie, opowiadania fantastyczne, opowiadania dla dzieci i reportaże. Stworzył i prowadził w latach 30. znakomite czasopismo „Wnętrze”. W licznych artykułach i felietonach prasowych dawał wyraz swojej fascynacji modernizmem i nowoczesną estetyką. Jako czynny architekt pracował też na stanowisku inspektora artystycznego Warszawy.

Jerzy Sosnkowski: dlaczego niemal zupełnie zapomniany?

Dlaczego więc mimo gorączkowej aktywności w tak wielu dziedzinach, został niemal zupełnie zapomniany? Jak to się stało, że nie pojawiał się we wspomnieniach przyjaciół ani rodziny, a do niedawna nawet data jego śmierci nie była znana? Autor książki Dariusz Błaszczyk, który z detektywistyczną pasją tropił ślady Jerzego Sosnkowskiego, nie tylko zebrał fakty świadczące o jego intensywnym udziale w życiu artystycznym międzywojnia, lecz także nakreślił portret psychologiczny bohatera, który może być wyjaśnieniem tej zagadki.

Monografia „Brat generała” zawiera wykaz prac Jerzego Sosnowskiego oraz spis jego międzywojennych publikacji liczący ponad 250 pozycji. W aneksie zamieszczono wybór tekstów Sosnkowskiego na temat estetyki miasta, architektury i nowoczesnego wzornictwa, publikowanych w „Naokoło Świata” i w „Kurierze Warszawskim”. Obszerna bibliografia oraz indeks nazwisk będą pomocą dla badaczy zainteresowanych architekturą i życiem artystycznym okresu międzywojennego.

Książka „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954)”

i

Autor: serwis prasowy

Czytaj też: Powązki – archispacer po cmentarzu Powązkowskim w Warszawie |