Architektura MuratorWydarzeniaJerzy Staniszkis. Architekt - grafik

Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik

Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.

Jerzy Staniszkis. Architekt – grafik. Wystawa

Staniszkis był twórcą wszechstronnym, który wypracował charakterystyczny sposób rozwiązywania problemów projektowych nie tylko z obszaru architektury, ale i z tych powszechnie uważanych za odmienne pola działania, jak grafika. Jego całościowe podejście do zadań, często było naznaczone śmiałą i wizjonerską postawą, jednak pełną odpowiedzialności – piszą organizatorzy ekspozycji. Zobaczymy na niej prace z archiwum rodzinnego, m.in. grafikę użytkową i artystyczną, projekty architektoniczne, studia rysunkowe z dziedziny architektury wnętrz i wystawiennictwa oraz plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu. Wśród tych ostatnich są afisze stworzone wraz z architektem Jerzym Hryniewieckim w Oflagu II C Woldenberg, promujące tzw. olimpiadę za drutami w 1944 roku oraz te zrealizowane do ważnych wystaw w Muzeum Narodowym w Warszawie, takich jak Warszawa oskarża, Ruiny Warszawy, RAF czy 50 lat filmu francuskiego.
Jerzy Staniszkis w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor warszawskiego Pomnika Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na świecie zasłynął jednak również jako wykładowca architektury. Pracował na uczelniach w Bagdadzie, Libanie i Detroit, posługując się własną, opartą na rysunku metodą przekazywania wiedzy. Niedawno ukazała się poświęcona architektowi książka autorstwa Magdaleny Stopy, której recenzję można przeczytać tutaj. Kuratorką wystawy w Muzeum Plakatu w Wilanowie jest Izabela Iwanicka.
Wystawa Jerzy Staniszkis. Architekt – grafik
Muzeum Plakatu, Warszawa
28 czerwca - 8 września 2019
www.postermuseum.pl

W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Peggy Deamer: Jak uczyć architektury w XXI wieku? Obraz „uczelni wolnej od ograniczeń i praktyki zawodowej pełnej utrudnień” jest fałszywą dychotomią. Trzeba zdawać sobie sprawę, jakie są uwarunkowania, by mieć wizję, jak je przekroczyć. Jedną z rzeczy, które bym zdecydowanie zalecała, jest prowadzenie zajęć dotyczących rzeczywistych problemów i tematów, które nie odnoszą się tylko do spraw interesujących wyłącznie architektów. Amerykańska badaczka i profesor Yale School of Architecture, o status quo i przyszłości nauczania architektury.
Ruszył nabór do programu Archi-przygody Przedszkolaki znów będą miały okazję do zapoznania się z tajnikami architektury. Podczas zajęć pod okiem specjalistów poznają lepiej własne otoczenie, stworzą makiety, a nawet zbudują proste formy.
Nagrody DESIGN THAT EDUCATES 2019 DtEA to międzynarodowa nagroda, która pokazywać ma edukacyjny potencjał dizajnu i architektury – ich zdolność do komunikowania wdrożonych rozwiązań i funkcji.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Mogłoby się wydawać, że na fali popularności ruchów miejskich zainteresowanie przestrzenią architektoniczną w Polsce rośnie. Tymczasem, jak pokazuje najnowszy raport Narodowego Centrum Kultury jest zgoła odwrotnie. Tylko 6% społeczeństwa deklaruje znajomość nazwiska jakiegoś znanego architekta. Przy czym są to m.in. tej miary „projektanci” jak Canaletto, XIII-wieczny malarz, znany w naszym kraju jako autor warszawskich pejzaży.
A School of Schools: ruszyła 4. edycja Istanbul Design Biennial Jak dynamiczny rozwój kultury wpływa na kondycję designu i jego nauczanie? W Stambule trwają dyskusje i warsztaty, które mają na celu odpowiedzieć na to pytanie oraz zastanowić się nad nowymi strategiami edukacyjnymi.