Autorka zwycięskiej pracy – Paula Rydel

i

Autor: Bartek Barczyk

Relacja

Konkurs Geberit Projekt Łazienki 2023. Relacja Anny Żmijewskiej

2023-07-01 14:22

Grand Prix oraz nagrodę specjalną za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju i wykorzystanie materiałów odnawialnych otrzymała Paula Rydel za projekt MASZ | ROOM – samowystarczalny i biodegradowalny moduł sanitarny wykonany z lokalnie wytwarzanych materiałów w postaci grzybni i konstrukcji drewnianej.

Tegoroczna, jubileuszowa 25., edycja konkursu Geberit na Projekt Łazienki 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dotyczyła zaprojektowania mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie – budynku będącego główną siedzibę SARP, partnera konkursu.Jury w składzie: Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca), Agata Twardoch, Dorota Sibińska, Aleksandra Wasilkowska, Marlena Happach, Jerzy Grochulski, Szymon Wojciechowski, Marek Chrobak, Szczepan Wroński, Jacek Tryc, Jakub Krzysztofik oraz Przemysław Powalacz, nagrodziło siedem prac. Grand Prix oraz nagrodę specjalną za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju i wykorzystanie materiałów odnawialnych otrzymała Paula Rydel za projekt MASZ | ROOM – samowystarczalny i biodegradowalny moduł sanitarny wykonany z lokalnie wytwarzanych materiałów w postaci grzybni i konstrukcji drewnianej. Praca MASZ | ROOM pod względem architektonicznym to forma skromna i empatyczna, zaś pod kątem społecznym i ekologicznym – odważna i progresywna, dzięki czemu ma szansę na rozwinięcie kultury sanitacyjnej, a nawet szerszej refleksji na temat architektury cyrkularnej o wiele lat do przodu, stając się kierunkowskazem dla przyszłego rozwoju architektury publicznej – czytamy w uzasadnieniu jury.

Nagrody trafiły również do Moniki Puchały i Tomasza Sachanowicza za koncepcję W harmonii z otoczeniem – wyróżnienie I stopnia; Mikołaja Baczyńskiego i Dawida Kruźlaka za pracę Canvas – wyróżnienie II stopnia; Gabrieli Szewczak, Alicji Szedel, Natalii Fleites-Jończyk i Adriana Makowieckiego za Rozsuwane Kapsuły; Oskara Czajkowskiego i Wojciecha Smyczka za projekt KOLOcki; Michała Ciebienia i Pawła Białasa za koncepcję Parasite Box – trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Nagrodę specjalną za toaletę zaprojektowaną zgodnie z zasadami architektury uniwersalnej otrzymał projekt Krótka historia dostępności autorstwa Alicji Maculewicz i Kingi Kin. Natomiast nagroda internautów trafiła do Marty Lorek, Kingi Dziki, Szymona Misiaka i Jakuba Miśniakiewicza za pracę MODULAR.

Projekt Masz | Room – Grand Prix

i

Autor: materiały prasowe

Czytaj też: Kultowe ośrodki wypoczynkowe w Polsce: 21 wyjątkowych domów wczasowych, schronisk i sanatoriów |