Rocznica powstania w getcie

Korzenie powstania: ruderalny kobierzec projektu Centrali przed kinem Muranów

2023-08-18 14:55

Na skwerze przed warszawskim kinem Muranów można oglądać instalację „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” przygotowaną przez Grupę Projektową Centrala i architektkę krajobrazu Natalię Budnik. Roślinna kompozycja wyrażać ma symboliczny sprzeciw wobec wojny i dyskryminacji.

Ogród-wystawa na Muranowie

Z tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim: bezprecedensowego zrywu żydowskich organizacji bojowych przeciw Niemcom. Było to największe zbrojne wystąpienie Żydów w czasie II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie. Z tej okazji na skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” przed kinem Muranów w Warszawie powstała poruszająca instalacja przestrzenna „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”. To wielkoskalowa drewniana donica z kompozycją starannie wyselekcjonowanych roślin, które jako pierwsze wyrosły na gruzach getta. O tym, jakie były to gatunki, wiemy dzięki pracy prof. Romana Kobendzy, botanika z Biura Odbudowy Stolicy, który opisał je w latach 1945-1949.

Korzenie oporu

Drewniana konstrukcja pełni też rolę ekspozytora, na którym umieszczono informacje o cywilnych bohaterach i bohaterkach getta warszawskiego. Projekt architektoniczny instalacji na zlecenie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma opracowali Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Grupy Centrala, a za roślinną aranżację odpowiada architektka krajobrazu Natalia Budnik, współpraca Adam Kapler.

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego. Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta jest wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała – tłumaczą twórcy wystawy, Maria Ferenc i Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Siła życia

Instalacja udostępniona została podczas tegorocznego Marszu Pamięci 22 lipca 1942, upamiętniającego rozpoczęcie wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Uczestnicy tradycyjnie wyruszyli spod pomnika Umschlagplatz, a trasę zakończyli przy skwerze pod kinem Muranów, gdzie odbyło się otwarcie wystawy „Korzenie powstania” i koncert chóru VRC pod batutą Anny Waligóry-Tarnowskiej. Ekspozycja, jak tłumaczą twórcy, opowiada nie tylko o początkach oporu mieszkańców getta, a także o sile sprzeciwu natury, która nie dała się pokonać gruzom, w jakie okupant obrócił Dzielnicę Północną. Rośliny zawsze są przecież symbolem nadziei i odrodzenia – podkreśla dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk.

Wystawę na skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” można oglądać do 21 września. Towarzyszy jej bogaty program. Już w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia o godz. 16.00, po ekspozycji oprowadzą projektanci – Małgorzata Kuciewicz i Simone de Jacobis z Grupy Projektowej Centrala. Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące zapisów na poszczególne wydarzenia na stronie www.jhi.pl.

Wystawa plenerowa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”
Kiedy: 21 lipca –21 września 2023 roku
Gdzie: skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” w Warszawie
Kuratorzy: Maria Ferenc i Franciszek Bojańczyk
Koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Grupa Centrala)
Projekt zieleni: Natalia Budnik, współpraca: Adam Kapler
Opracowanie graficzne: bisoñ studio
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma