Architektura MuratorWydarzeniaKosmiczny dom Charlesa Jencksa

Kosmiczny dom Charlesa Jencksa

Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.

Kosmiczny dom Charlesa Jencksa
Fasada Cosmic House od strony ogrodu Fot. © Sue Barr/serwis prasowy

Dawny dom światowej sławy historyka architektury i teoretyka kultury Charlesa Jencksa (1939-2019), mieszczący się w Holland Park, w zachodnim Londynie, zostanie otwarty dla publiczności 24 września 2021 roku. Będzie pełnił funkcję muzeum i archiwum, a inauguracji ma towarzyszyć program wystaw, wykładów i pobytów w ramach rezydencji artystycznych.

Cosmic House Charlesa Jencksa

Cosmic House jest jednym z ważniejszych na świecie przykładów postmodernistycznej architektury i wzornictwa oraz jedynym w Wielkiej Brytanii wpisanym na listę zabytków pierwszego stopnia powojennym domem. Przebudowę wiktoriańskiej willi Charles i Maggie Jencks rozpoczęli w 1978 roku (współpraca projektowa: Terry Farrell, Piers Gough, Eduardo Paolozzi, Michael Graves, Allen Jones i inni). Jako duchowa przestrzeń postmodernizmu Cosmic House stał się miejscem spotkań najbardziej znanych architektów i osobowości kultury tamtych czasów. Jego pełna symboli architektura, złożona ikonografia i kosmiczne odniesienia są przesycone wiedzą i charakterystycznym dowcipem Jencksa.

Czytaj też: Pracownie architektów: La Fabrica Ricarda Bofilla |

Domem zarządza nowo utworzona Fundacja Jencksa, która udostępniając archiwum krytyka oraz jego obszerną bibliotekę, chce zachęcać do badania architektury i kultury końca XX i początku XXI wieku. Pierwsza zaplanowana wystawa będzie stanowić eksplorację materiałów związanych z projektem samego domu. Zwiedzanie Cosmic House ma odbywać się w małych grupach. Wizyty można rezerwować od września za pośrednictwem strony internetowej: www.thecosmichouse.com.

Gdzie znajduje się Cosmic House

W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.
Postmodernizm w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – konferencja Postmodernistyczna architektura Europy Środkowo-Wschodniej budzi na świecie coraz większe zainteresowanie. O tym fenomenie i specyficznym języku postmodernistycznej architektury krajów bloków wschodniego dyskutować będą uczestnicy międzynarodowej konferencji w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Solpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej W uchwalonym przez wrocławskich radnych Studium Wrocławia zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka dom towarowy wraz z 34 innymi obiektami został uznany za dobro kultury współczesnej. Na liście znalazł się także "Trzonolinowiec" przy Kościuszki oraz dwie realizacje Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.